ניסיתי לשנות את העולם - והעולם שינה אותי מרצה: דויד פרץ
הרצאה על תהליכי שינוי תרבותי וחינוכי בעולם. בהרצאה משולבת בשירים, פורש פרץ את סיפורו האישי מלא ההשראה כיצד הצליח להוביל ליצירת סצנת תרבות משמעותית בבאר שבע בפרט ובדרום בכלל. פרץ דן ביחסים בין פריפריה ומרכז, באמצעות שירים וסיפורים, בצורה משעשעת ומעוררת מחשבה. הוא מציג את תפיסתו - מדוע אמנים כיום צריכים לראות את עצמם כאנשי חינוך, וכיצד הפריפריה מהווה כר הזדמנויות לשינוי חברתי וחינוכי מהותי.
שלמה גרוניך מרצה: שלמה גרוניך
כיתת אמן בשילוב הופעה, לילדים ולבוגרים. המפגש כולל שירים, הסברים, שאלות וסיפורים, והפעלה של הקהל. המפגש מתחיל ב"פולחן הקול" בהשתתפות הקהל, שירה של שלמה המפעילה ומעודדת את השירה של הקהל - ומגיעה לידי שיא בביצוע השירים במהלך הסדנה. לאורך המפגש ינגן שלמה מבחר משיריו מהתקופות השונות וביניהם יסביר על מקורות ההשראה לעבודתו ועל תהליך היצירה. אורך המפגש בין 50 דקות לשעתיים.
גאווה ישראלית מרצה: ניצן פינקו
מפגש עומק עם הדמויות המשמעותיות בתרבות הישראלית שהצליחו לבצע מהפכה שהוציאה את הלהטבי"ם אצלנו מהארון. תולדות המוזיקה הגאה בישראל, ממיקיאגי מ"נוער שוליים", אליוט מ"פוליאנה פרנק" וענבל פרלמוטר מ"המכשפות" ועד יהודה פוליקר וקורין אלאל, עברי לידר ורונה קינן.
מפגש אישי מרצה: ערן צור
אחד היוצרים והקולות היותר ייחודיים בתרבות הישראלית מדבר על התפתחותו כאמן. מהילדות, דרך הלהקות טאטו וכרמלה גרוס ווגנר, אלבומי הסולו ושלל שיתופי הפעולה שלו עם אמנים נוספים. ערן מספר על המשפחה ממנה צמח והמשפחה שהקים, על מקורות ההשראה, על מציאת הקול האישי שלו, על הישגים ומאבקים ועל תפיסותיו על היצירה הישראלית בעבר וכיום . פגישה אישית מרגשת ומרתקת, בה ערן גם מבצע משיריו ומשירי אחרים, ומדבר על אמנות הלחנת מילים.
כיתת אמן מרצה: רונית שחר
מפגש מרתק, מעמיק ואף מצחיק, בו רונית משלבת בין סיפורים על חייה לבין שיריה הידועים, תוך בדיקת הדרך של השיר משלב ההשראה ועד שהוא יוצא לעולם. המפגש גם מאפשר הכרות אל דרכי ההשראה והעבודה של רונית, וגם שילוב והשתתפות של כותבים\יוצרים מהקהל.
כיתת אמן מרצה: אלון אולארצ'יק
אלון אולארצ'יק, מהמוזיקאים האהובים והמרגשים במוסיקה הישראלית, במופע אינטימי המשלב סיפורים מתוך ארבעים שנות קריירה מרתקת ויצירתית הכוללת אלבומים מצליחים, מופעים, הפקות מוסיקליות נדירות ושיתופי פעולה רבים, ושירים ממיטב הלהיטים שלו מכל הזמנים.ביניהם: "בא לשכונה בחור חדש", "היא הולכת בדרכים", "בואי נגיד שאני שלך", "כל דבר קט", "יו יה" ועוד רבים וטובים.
כשבאתי לקחת אותה מהעננים - יונה וולך מרצה: אליוט
משוררת או כוכבת רוק? סיפורה של יונה וולך, מ'סקס אחר' ועד 'תפילין'.
שרים בשפת התפילה מרצה: ציפי גוריון
אהוד בנאי, אתי אנקרי, ארז לב ארי, אלג'יר ומוזיקאים ישראלים מובילים רבים מצטטים את שפת הפיוט והמוזיקה של בית הכנסת ביצירה המקורית שלהם. איך משתמשים בקודש לצורך יצירה אישית וייחודית, איך הופכים את המורשת לחלק מהעתיד, ומה כל זה אומר על הפנים הרבות והמשתנות של החברה הישראלית?
יונה וולך המולחנת מרצה: ניסים קלדרון
בשנים האחרונות מתחזק מעמדה של יונה וולך כגיבורת תרבות. אבל האם גיבורת התרבות לא מסתירה את המשוררת? האם אנחנו מקשיבים למלים המדויקות והרגישות שלה? ומה קורה למילים האלו במפגש ביניהן לבין ההלחנות של שיריה?
דו קיום מוזיקלי?! מרצה: יואב קוטנר
אחרי שנים שהמוזיקה והשפה הערבית היו נטע זר בתרבות הישראלית, כיום אנחנו משופעים בזמרים ששרים בערבית או משלבים ערבית ועברית, במילים וגם במנגינה: טיפקס, דודו טסה, שמעון בוסקילה, הפרויקט של עידן רייכל, הדג נחש, ברי סחרוף ועוד. דווקא בימים קשים אלה של שנאה והקצנה, יש במוזיקה תקווה. קוטנר מביא את הצלילים והסיפורים של השירים שמייצרים גשרים של שלום.
מפגש עם יונתן רזאל מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של יונתן רזאל. שיחה על הרוק היהודי מלווה במוזיקה חיה ואיכותית במיוחד. רזאל נע על ציר שבין מוזיקה קלאסית, ג'אז, אתנית, חסידית וישראלית, שעליהם גדל, ויוצר חיבור מרתק בין הסגנונות האלה - תוך דגש על רמת ביצוע ואלתור גבוהים ונגינת פסנתר וירטואוזית. ערב מרגש ומוזקלי מאוד!
יהודה פוליקר: הצל שלי ואני מרצה: שמעון פרנס
סיפור חייו ופועלו של אחד היוצרים החשובים המשפיעים והאהובים במוסיקה הישראלית. בין סלוניקי לקריות, בין הגיטרה החשמלית לבוזוקי, בין הרוק לרבטיקו, בין המועקות ליצירה, בין המופנמות להצלחה, בין הצל שלו ובינו, בין העבר להווה. על הבית בו גדל ושעיצב את יצירתו העתידית, על העבודה עם יעקב גלעד, על ימי 'בנזין', על החזרה לשורשיו היווניים, על המשבר ושנות היצירה המתחדשת והמתפרצת.
עצמאי בשטח – מאיר אריאל מרצה: יואב קוטנר
מאיר אריאל, מגדולי הכותבים בזמר העברי, הלך לעולמו בשנת 1999 והוא בן 56. מאז שנות הששים הוא כתב, הלחין ושר עשרות שירים שהפכו לקלסיקה. הוא גם כתב שירים, לבדו ועם שלום חנוך, לזמרים ולהקות רבים. מאיר כבר איננו, אבל היצירה שלו חיה, ומאז מותו - הולכת וכובשת עוד ועוד מאזינים. יואב קוטנר מציג את האיש המיוחד והכל כך "עצמאי בשטח" הזה בשירים, קליפים נדירים, קטעי הופעות וסיפורים אישיים מאחורי הקלעים.
משוררי הגיטרות בעברית מרצה: ניסים קלדרון
איך חדרה דמותו של ה SINGER-SONGWRITER מארצות הברית ואנגליה אל המוזיקה הישראלית? איזה יחסים מיוחדים קיימים בתרבות שלנו בין הזמר-כותב הישראלי לבין המשורר העברי? סקירה מרתקת על יופיו ואופיו של הפזמון הישראלי, ממאיר אריאל ואריק איינשטיין אל מיכה שטרית, ערן צור, רונה קינן ושלומי שבן.
אריק איינשטיין משנה את העולם מרצה: יואב קוטנר
סיפורו האישי של אריק איינשטיין הוא סיפורה של המוזיקה הישראלית – מהלהקה הצבאית, דרך "שלישיית גשר הירקון", "החלונות הגבוהים" ועד עשרות אלבומי המופת. מהפכת הרוק והחזרה לשירי ארץ ישראל הישנה והטובה, שירי המשוררים ושירי הילדים... איינשטיין השפיע על המוזיקה הישראלית שוב ושוב בזכות המפגשים המוזיקליים המגוונים שלו, עם שמוליק קראוס, עם שלום חנוך, מיקי גבריאלוב, שם טוב לוי, יוני רכטר, יצחק קלפטר ועוד. בערב הקרנת חומרים נדירים, והמון מוזיקה וצחוק.
דור הפינגווין ודור הרוקסן מרצה: לירון תאני
משינה והקליק, אביב גפן ונושאי המגבעת, פורטיסחרוף ואיפה הילד - המהפכה של הרוק הישראלי בשנות השמונים המאוחרות ובשנות התשעים. מה הקים אותה ומי הרג אותה. מסקנות שגובשו על בימת הדי ג'יי של המועדונים.
אגדת דשא מרצה: יורם רותם
על השירים והיוצרים הגדולים מהתנועה הקיבוצית וביניהם: נעמי שמר, רחל, נתן יונתן, נחום היימן, יורם טהרלב, מתיכספי, מאיר אריאל, שלום חנוך, דוד זהבי, יהודה שרת, רחל שפירא ושירים כמו "ואולי", "חורשת האקליפטוס", "חופים", "ארבע אחרי הצהריים", "כמו צמח בר", "ביתי אל מול גולן", "ניגונים" ורבים אחרים.