וואלה, זה קלאסי? מרצה:
צ׳ייקובסקי בשיר של זהר ארגוב? באך בשיר של הביטלס? על הקשר המסתורי בין מוזיקה קלאסית לפופ ורוק המוזיקה הקלאסית מסתתרת ביסודות המוזיקה של ימינו. נגלה באמצעות השוואות קטעי וידאו מהעבר ומההווה את כל המקומות בהם היא מתחבאת, וכיצד כוכבים בני זמננו, כמו סטינג, מייקל ג'קסון ורבים אחרים לקחו רעיונות מהמוזיקה הקלאסית, רעננו אותם ושיחקו בהם.
מבוא בזק לתולדות המוזיקה מרצה: עומר שומרוני
את תולדות המוזיקה המערבית נהוג לחלק לשש תקופות עיקריות: ימי הביניים, הרנסאנס, הבארוק, הקלאסיקה, הרומנטיקה והמאה העשרים. במהלך המפגש ננסה לאפיין בקצרה כל אחת מהתקופות, דרך האזנה לקטעים מייצגים וניתוחם מבחינה סגנונית.
רואים את הקולות מרצה: אורי לשמן
הרצאה חווייתית המשלבת מוזיקה, מחשבים וקטעי וידאו מרהיבים. האם אפשר לראות צלילים? מה הקשר בין צלילים לצבעים? איך נפגשים מתמטיקה, ארכיטקטורה, באך, סשה ארגוב ומשחקי מחשב? ד"ר אורי לשמן לוקח אותנו, באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת ביותר, לתוך יצירות המופת המוזיקליות הכי גדולות.
סיפורו של גרשווין מרצה: משה זורמן
ג'ורג' גרשווין עזב כבר בגיל צעיר את לימודיו, והחל לעבוד בתעשיית המוסיקה הקלה בניו יורק. במהרה כבש, עם אחיו אירה, מקום מרכזי על במות ברודווי ותרם להיטים למיטב המיוזיקל'ס של ניו יורק בשנות ה-20 וה-30. כשרונו הפנומנאלי אפשר לו ליצור מוזיקה מהפכנית, המשלבת את הצורות הסימפוניות הגדולות (קונצ'רטו, פואמה סימפונית, אופרה), עם המלוס והקצב של המוסיקה האמריקאית הפופולרית. בכך קבע מקומו לנצח בתולדות המוסיקה.
שוברט - איך ליד נולד? מרצה: אריאנה מלמד
איך ליד נולד? על מפית בד בבית קפה בוינה כתב פרנץ שוברט את היפים משיריו. יותר מ - 900 לידר הותיר לנו לנצח נצחים, לפני שמת (מעגבת) בגיל 31 בלבד. איך שיר נולד? מעבדים את שוברט לעברית - ופתאום, ראו זה פלא: זמר עברי רומנטי ואפילו מזרחי קופץ מבין התווים של שוברט והמילים של גדולי השירה הגרמנית.
לאונרד ברנשטיין- מבימת הקונצרטים לברודווי מרצה: משה זורמן
לאונרד ברנשטיין היה אחד המוזיקאים רבי הכשרונות של המאה העשרים. הוא פעל מוזיקלית בכל שטח כמעט: הלחין לסרטים ("חופי הכרך" עם מרלון ברנדו), ולמחזות מוזיקליים (בין השאר "סיפור הפרברים" שהפך עם צאתו ב 1957 לאבן דרך בתולדות התיאטרון המוסיקלי באמריקאי), כתב סימפוניות, יצירות למקהלה, והגיע לכל בית כמעט כאחד מגדולי המנצחים. המפגש מתחקה אחר דרכו הייחודית, ובוחן השפעות הדדיות בין תחומי העיסוק השונים של ענק מוזיקלי זה.
מוזיקה קלאסית וספרות מרצה: אריאנה מלמד
ספרות קלאסית ומוסיקה קלאסית מזינות זו את זו. מוסיקה גרגוריאנית, רקוויאמים, אופרות וליטורגיקה כנסייתית סובבים את כתבי הקודש, ואיך היה נראה "חלום ליל קיץ", האופרה, בלי שייקספיר? וכשהמוסיקה הופכת "חילונית", היא מגלה את האהבה הרומנטית ואת גיבורי תרבות הרנסנס - דון ז'ואן ופאוסט. על השידוכים הנשגבים בין מוזיקה ומילים לאורך ההיסטוריה.
זה שיר אהבה זה?! - הרצאה מוזיקלית מרצה:
באך ב in my life של הביטלס? רחמנינוב בשיר all by my self (אריק כרמן, מריה קארי)? קונצ'רטו לפסנתר של שופן ב"פרח הלילך"? ג'סטין טימברלייק | זוהר ארגוב | מייקל ג'קסון - מי ידע שמאחורי שירי האהבה הגדולים של כל הזמנים מסתתרת, בעצם, מוזיקה קלאסית... באמצעות השוואות קטעי וידאו מהעבר ומההווה, ובאמצעות מוזיקה לייב מדליקה ומפתיעה, אלון עזיזי, הבסיסט שהוא גם כאן ועכשיו, וגם אי אז בימים, מקפיץ אותנו בין הזמנים והיצירות, ובין צחוקים לרומנטיקה
המוזיקה של ימי הביניים והרנסנס מרצה: עומר שומרוני
מבט שיטתי אל ראשית המוזיקה המערבית, החל בימי הביניים (500-1400) והמשך ברנסנס (1400-1600). המפגש יתמקד בהסברים מודגמים של מושגי יסוד הנחוצים להבנת המוזיקה העתיקה: מזמור גריגוריאני מול שירה רב-קולית, מרקמים מוזיקליים שונים, ‘‘האמנות החדשה’‘, שירת א-קאפלה, המודוסים הכנסייתיים, מוזיקה חילונית מול דתית ועוד.
המוזיקה של תקופת הבארוק מרצה: עומר שומרוני
תקופת הבארוק (1600-1750) היא התקופה בה פעלו באך, ויוואלדי, טלמאן, הנדל ועוד עשרות מלחינים חשובים ברחבי אירופה. במפגש נאפיין את התקופה מבחינה סגנונית, תוך דיון במושגי יסוד כמו קונטרפונקט מול הרמוניה, באסו-קונטינואו ועוד. כמו כן נעמוד על הצורות החדשות שנולדו בתקופה זו - כמו הסונטה, הקונצ'רטו והאופרה.
סיפורה של יצאנית צמרת מרצה: משה זורמן
סיפורה של יצאנית הצמרת וגלגוליו: בצאת ספרו של אלכסנדר דיומא הבן "הגברת עם הקמליות" לאור, הפך לרב מכר ועבר לבמות פאריז כמחזה. ראה אותו ג'וזפה ורדי ויצא עם גרסה משלו: האופרה "לה טרויאטה". בשנות ה-30 אימצה הוליווד את הסיפור, והופק הסרט "קאמיל" עם גרטה גארבו. בשנת 2000 התגלגל הסיפור למחזמר הקולנועי "מולין רוג' " עם ניקול קידמן. כל דור והגברת עם הקאמליות שלו. במפגש זה נחווה את הגלגולים השונים בקטעים מתוך היצירות שהוזכרו.
רוג'רס והמרשטיין מרצה: משה זורמן
המחזמר הוא התרומה המשמעותית ביותר, אולי, של אמריקה לעולם הבמה והסרטים. הצמד רוג'רס והמרשטיין שלטו על במות ברודוויי במשך כעשרים שנה למן המחזמר הראשון שלהם "אוקלהומה" (1943) ועד האחרון "צלילי המוסיקה" (1960) והם אחראים יותר מכל למהפך הגדול. סקירת מחזות הזמר שיצרו (אוקלהומה, קארוסל, דרום פאסיפיק, המלך ואני, צלילי המוסיקה ועוד) מגלה לנו עולם מופלא שכבש את כולנו ביופיו, במקוריותו ובאמירתו הדרמטית-מוזיקאלית.
המוזיקה של התקופה הקלאסית מרצה: עומר שומרוני
התקופה הקלאסית, המשתרעת בין השנים 1750-1820 לערך, היא תקופתם של מלחינים כמו היידן, מוצרט ובטהובן בראשית דרכו. במהלך המפגש נסביר ונדגים מושגי יסוד במוזיקה של התקופה כמו הומופוניה, ‘‘באס אלברטי’‘, ‘‘צורת סונטה’‘, סימפוניה, קונצ'רטו קלאסי ועוד.
המוזיקה של התקופה הרומנטית מרצה: עומר שומרוני
‘‘רומנטיקה’‘ הוא המושג המקובל בתולדות המוזיקה לתיאור התקופה המשתרעת בין ראשית המאה ה-19 לראשית המאה העשרים. בתקופה זו הביטוי המוזיקלי הופך לסובייקטיבי וריגשי, ועלה מאוד תפקידה של התזמורת הסימפונית. נסביר ונדגים מושגי יסוד החשובים להבנת המוזיקה של הרומנטיקה דרך צפייה בביצועים מעולים ליצירות של בטהובן, שופן, ברליוז, צ'ייקובסקי ואחרים.
המוזיקה האמנותית של המאה העשרים מרצה: עומר שומרוני
במפגש זה נציג את הקצוות השונים של המוזיקה האמנותית במאה העשרים, החל משבירת הכללים הריאקציונרית של מלחיני האוונגארד והמשך בשלל הסגנונות והכיוונים שעיצבו את פני התקופה. זאת דרך הדגמות מיצירות של שנברג, בריו, סטרווינסקי, בארטוק, ברנשטיין ואחרים.
מוצרט - הקוסם מזלצבורג מרצה: עומר שומרוני
בהרצאה זו ננסה לפצח את הגאונות המוזיקלית של מוצרט כפי שהיא משתקפת במגוון יצירות, החל מהקונצ'רטי המקסימים לפסנתר וכלה ב’‘רקוויאם’‘ הכביר. המפגש מלווה בצפייה מודרכת בדוגמאות מביצועי די.וי.די מעולים.
סולני האופרה הגדולים מרצה: עומר שומרוני
הרצאה זו נועדה ‘‘לעשות סדר’‘ בקולות השונים בעולם האופרה. במהלך ההרצאה נערוך אפיון וסיווג של הקולות האופראיים השונים, דרך צפייה בקטעים מלהיבים של כמה מסולני האופרה הגדולים הפועלים כיום בעולם.
‘‘לה טרוויאטה’‘ - נערת הליווי המפורסמת בהיסטוריה מרצה: עומר שומרוני
סיפורה קורע הלב של ויולטה ואלרי, נערת ליווי בפאריז של מחצית המאה ה-19, בגרסתו האופראית הנפלאה של ג'וזפה וֶרדי. במפגש נעמוד על סיפור העלילה של ‘‘לה טרוויאטה’‘ ונשווה מספר ביצועי די.וי.די מעולים לאופרה, תוך דיון בסוגיות של שירה, משחק, בימוי, סגנון וכדומה.
שופן - נסיך הפסנתר מרצה: עומר שומרוני
פרדריק שופן נחשב לאחד מהמלחינים האהובים ביותר לפסנתר בכל הזמנים. המפגש יקיף צפייה מודרכת בדוגמאות מתוך כמה מיצירותיו הגדולות, תוך השוואה בין ביצועים של פסנתרנים שונים לאותה היצירה.
בטהובן - הגשר לרומנטיקה מרצה: עומר שומרוני
סקירת תפקידו המכריע של בטהובן במעבר בין התקופה הקלאסית לתקופה הרומנטית בתולדות המוזיקה, דרך צפייה בדוגמאות מהקלטות די.וי.די מרהיבות. בין היתר נצפה בדוגמאות מקונצ'רטו מס' 5 לפסנתר (‘‘הקיסר’‘), הסימפוניה התשיעית, הסונטה לפסנתר ‘‘אפסיונאטה’‘ ועוד.
גוסטב מהלר - המלחין שניסה לפצח את משמעות החיים מרצה: עומר שומרוני
גוסטב מהלר, המלחין היהודי המומר, עסק במהלך כל חייו בניסיון לענות על השאלה שמעסיקה כל אדם חושב: מדוע באנו לעולם, אם כל חיינו הם סבל? במהלך המפגש נראה כיצד התפתחה והשתנתה גישתו של מהלר לשאלה זו, דרך צפייה בביצועי די.וי.די מעולים ליצירות מתקופות שונות בחייו.
‘‘דון ג'ובאני’‘ - ממוצרט ועד ליסט מרצה: עומר שומרוני
האופרה ‘‘דון ג'ובאני’‘, העוסקת ברודף הנשים המפורסם בהיסטוריה, נחשבת לאחת היצירות המושלמות בתולדות המוזיקה. בהרצאה יוצגו קטעים נבחרים מהאופרה בביצוע די.וי.די מרהיב, תוך דיון בדרכו הגאונית של מוצרט לקשור בין טקסט לבין מוזיקה. בנוסף יוצגו קטעים נבחרים מ’‘זיכרונות מדון ג'ובאני’‘ מאת פרנץ ליסט, יצירה וירטואוזית לפסנתר סולו המבוססת על נושאים מהאופרה של מוצרט.
ויוואלדי - ‘‘ארבע העונות’‘ מרצה: עומר שומרוני
מפגש מהנה עם מחזור הקונצ'רטי לכינור ‘‘ארבע העונות’‘, תוך היכרות עם התכנית החוץ-מוזיקלית שכתב ויוואלדי ליצירה. המפגש ילווה בצפייה בביצוע ייחודי ויפהפה ל’‘ארבע העונות’‘, המשלב לצד ביצוע מוזיקלי מעולה בכלי תקופה גם מחול מודרני עתיר ברמזים.
יוהאן סבסטיאן באך מרצה: עומר שומרוני
היכרות עם סגנונו של יוהאן סבסטיאן באך, המלחין הגדול ביותר של תקופת הבארוק, דרך דיון בדוגמאות מייצגות מכמה מיצירותיו. את ההיכרות עם היצירות נערוך דרך צפייה בביצועי טובי ההרכבים והמנצחים. בנוסף ננסה להבין את השפעתו של באך על מוזיקת ג'אז, דרך עבודתו המרתקת של פסנתרן הג'אז ז'אק לוסייה.
פוצ'יני - ‘‘טוראנדוט’‘ (Turandot) מרצה: עומר שומרוני
מלחין האופרות הנפלא ג'אקומו פוצ'יני (1858-1924) מייצג את האופרה האיטלקית בשיאה. במפגש זה נתוודע לאופרה האחרונה שלו, ‘‘טוראנדוט’‘, דרך צפייה בדוגמאות מהפקה קולנועית מרהיבה שצולמה ב’‘עיר האסורה’‘ בבייג'ינג.
אמנות הניצוח מרצה: עומר שומרוני
מבט אל המקצוע המסתורי ביותר בעולם המוזיקה, בו הנפת שרביט עץ פשוט אמורה להביא להרמוניה מושלמת בין עשרות כלים. במפגש נבין את תפקיד מנצח התזמורת, נתנסה בתנועות הניצוח הבסיסיות, ונצפה בדוגמאות מרתקות מעבודתם של כמה מגדולי המנצחים של תקופתנו.
כשמוסורגסקי וראוול פגשו את דודאמל מרצה: עומר שומרוני
היכרות רב-תחומית עם היצירה ‘‘תמונות בתערוכה’‘ מאת מודסט מוסורגסקי, שחוברה כתיאור מוזיקלי של תמונות ורישומים מאת הצייר ויקטור הרטמן. במפגש נתמקד בגרסה הסימפונית ליצירה בתיזמורו פורץ הדרך של מוריס ראוול, ונצפה בתמונות שעל בסיסן חוברו הקטעים השונים. את ההיכרות עם הגרסה הסימפונית נערוך באמצעות צפייה בביצוע מרהיב בניצוחו של גוסטאבו דודאמל, המנצח הצעיר והמטאורי מוונצואלה.