וואלה, זה קלאסי? מרצה:
צ׳ייקובסקי בשיר של זהר ארגוב? באך בשיר של הביטלס? על הקשר המסתורי בין מוזיקה קלאסית לפופ ורוק המוזיקה הקלאסית מסתתרת ביסודות המוזיקה של ימינו. נגלה באמצעות השוואות קטעי וידאו מהעבר ומההווה את כל המקומות בהם היא מתחבאת, וכיצד כוכבים בני זמננו, כמו סטינג, מייקל ג'קסון ורבים אחרים לקחו רעיונות מהמוזיקה הקלאסית, רעננו אותם ושיחקו בהם.
מצעד הרייטינג מרצה: עינב שיף
מיליוני ישראלים מתיישבים כל ערב מול הטלוויזיה. מי קובע מה הם יראו ולמה? מי מדליק את האש של מדורת השבט? ומי נשאר בחוץ? עינב שיף, מבקר הטלוויזיה של ידיעות אחרונות, במסע דרך המוזיקה אל לב התרבות הישראלית. איך מתעצבת הזהות שלנו דרך זוהר ארגוב וגידי גוב, הערוץ הראשון מירושלים וכל הכוכבים שנולדו בערוץ 2.
מועדון ה-27 - מה גורם לכוכבי רוק למות מוקדם מרצה:
איך מתמודדים עם הצלחה מטאורית ועם כישלון מהדהד? האם הצלחות וכישלונות בגילאים צעירים גורמים לאנשים צעירים לפגוע בעצמם? טל פרידמן, והגיטרה האקוסטית שלו, יענו על כל אלו בהרצאה מיוחדת שתעסוק בגיבורי תרבות כמו איימי וויינהאוס וקורט קוביין, ג'ימי הנדריקס וג'ים מוריסון ורבים אחרים, שמתו בגיל 27. ובקשר שלהם לתקופתנו ולימי הרשתות החברתיות, היוטיוב והריאליטי.
לאונרד כהן - מופע מחווה- איתי פרל וקובי מידן מרצה: קובי מידן
ערב קסום וסוחף שמספר את סיפורו של לאונרד כהן: היהדות, הבודהיזם, הנשים, הכתיבה, הסמים והאלכוהול, ההצלחות והכישלונות והפריחה המאוחרת. מידן, שתרגם לעברית את שיריו וספריו של כהן, במבט מעשיר ומעמיק על חייו האישיים ועולמו הרגשי של לאונרד, כשבין הסיפורים פרל מבצע את השירים של כהן. בשילוב מנצח בין הופעה, הרצאה, הקרנה, סיפורים וקטעי קריאה, מידן ופרל מגישים ערב מרתק, מצחיק ומרגש לפרקים, שמשאיר טעם של עוד.
שמים X – קווים לדמותו של הדור הראשון שהיתה לו אות מרצה: שרון קנטור
הבייביבומרס היו ילדי הפרחים, היה להם את מרטין לותר קינג, קנדי, ההליכה על הירח... המילניאלז הם דור האינטרנט, הם ילדי העתיד. ומה יש לדור האיקס? ביוויס ובאטהד? בריטני ספירס? קווים לדמותו של הדור המושמץ. (ההרצאה עובדת נהדר בשילוב הקרנת הסרט "מציאות נושכת" עם וינונה ריידר)
אבידניום - מופע משירי דוד אבידן מרצה: ניסים קלדרון
אבידן, מגדולי מחדשי השפה העברית ואחד מהנציגים הבולטים של שירת "דור המדינה" לצד יהודה עמיחי ונתן זך. מופע ראשון מסוגו על אבידן, בו משולבים שיריו המולחנים לצד סיפורים, אנקדוטות ופירושים צבעוניים ומאירי עיניים על חייו וכתביו. מנחה: פרופ' נסים קלדרון שר ומנגן: איתמר רוטשילד (מוסיקאי ישראלי צעיר. פרסם שני אלבומים שזכו לשבחים. כתב גם לאחרים, ביניהם יהודית רביץ, ומוסיקה לסרטים).
סיפורו של גרשווין מרצה: משה זורמן
ג'ורג' גרשווין עזב כבר בגיל צעיר את לימודיו, והחל לעבוד בתעשיית המוסיקה הקלה בניו יורק. במהרה כבש, עם אחיו אירה, מקום מרכזי על במות ברודווי ותרם להיטים למיטב המיוזיקל'ס של ניו יורק בשנות ה-20 וה-30. כשרונו הפנומנאלי אפשר לו ליצור מוזיקה מהפכנית, המשלבת את הצורות הסימפוניות הגדולות (קונצ'רטו, פואמה סימפונית, אופרה), עם המלוס והקצב של המוסיקה האמריקאית הפופולרית. בכך קבע מקומו לנצח בתולדות המוסיקה.
גאווה ישראלית מרצה: ניצן פינקו
מפגש עומק עם הדמויות המשמעותיות בתרבות הישראלית שהצליחו לבצע מהפכה שהוציאה את הלהטבי"ם אצלנו מהארון. תולדות המוזיקה הגאה בישראל, ממיקיאגי מ"נוער שוליים", אליוט מ"פוליאנה פרנק" וענבל פרלמוטר מ"המכשפות" ועד יהודה פוליקר וקורין אלאל, עברי לידר ורונה קינן.
האדם והטכנולוגיה מרצה: יוסי סאסי
בסוואנה באפריקה שלט הקצב (beat), כיום שולטים הביטים הבינאריים (bit) בחיינו. יצירת וצריכת מוזיקה עברה טלטלות עזות במאה השנים האחרונות, ובמיוחד ב-20 השנים האחרונות, ששינו לנצח את האופן שבו אנו יוצרים וצורכים מוזיקה. בהרצאה מאלפת, וללא צורך בידע מוקדם במוזיקה או בטכנולוגיה, נרענן את החשיבה לגבי הטכנולוגיות היומיומיות סביבנו, ננסה להבין לאן העולם התרבותי והטכנולוגי יתקדם, ומה הטכנולוגיה לא תוכל, כנראה, להחליף לעולם.
מפגש עם קובי אוז מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק לשיחה, וכולל שירים שיבוצעו באירוע, שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של קובי אוז. קובי אוז, מהמהפכנים הגדולים של המוזיקה הישראלית. מהאחראים הבולטים למהפכת הפופ הצפון-אפריקני של שנות ה-80 וה-90 ("שפתיים","טיפקס") ובעל תרומה מכרעת להחדרתו של הצליל המזרחי למוזיקת הרוק והפופ הישראלי. בשנים האחרונות קובי שותף בכיר למהפכה נוספת: זו שחוזרת אל ארון השירים היהודי ושואבת ממנו השראה ליצירה מוזיקלית מקורית ופופולארית.
שושנת פלאים - טשרניחובסקי מרצה: מיקה קרני
מופע מחווה לשאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים העבריים. במופע משולבים קטעי קריאה ומשחק מתוך כתביו ועובדות מרתקות על חייו, לצד שיריו הידועים: אומרים ישנה ארץ, שחקי שחקי, הוי ארצי מולדתי, שושנת פלאים ועוד. טעימה עכשווית משובחת מרוח התקופה ההיא. בהשתתפות: מיקה קרני - שירה, קריאה וכינור, חני דינור - שירה וקריאה, אורי בנאי - שירה ומשחק , רמי הראל - פסנתר והפקה מוסיקלית.
יונה וולך המולחנת מרצה: ניסים קלדרון
בשנים האחרונות מתחזק מעמדה של יונה וולך כגיבורת תרבות. אבל האם גיבורת התרבות לא מסתירה את המשוררת? האם אנחנו מקשיבים למלים המדויקות והרגישות שלה? ומה קורה למילים האלו במפגש ביניהן לבין ההלחנות של שיריה?
מוזיקה להט מרצה: ניצן פינקו
המזרח התיכון כמו שאף פעם לא שמעתם: השינויים החברתיים והשלטוניים בעולם הערבי מביאים גם בשורות מוזיקליות ופתיחות למגוון של נטיות מיניות וזהויות מגדריות. ההרצאה תציג את המוזיקאים המהפכניים החדשים בעולם הערבי, ואת השינויים שמתחוללים אצל הדורות הקודמים, דוגמת הזמרת האיראנית הותיקה והמוערכת גוגוש שהביעה תמיכה בקהילה הלהט"בית.
לאונרד ברנשטיין- מבימת הקונצרטים לברודווי מרצה: משה זורמן
לאונרד ברנשטיין היה אחד המוזיקאים רבי הכשרונות של המאה העשרים. הוא פעל מוזיקלית בכל שטח כמעט: הלחין לסרטים ("חופי הכרך" עם מרלון ברנדו), ולמחזות מוזיקליים (בין השאר "סיפור הפרברים" שהפך עם צאתו ב 1957 לאבן דרך בתולדות התיאטרון המוסיקלי באמריקאי), כתב סימפוניות, יצירות למקהלה, והגיע לכל בית כמעט כאחד מגדולי המנצחים. המפגש מתחקה אחר דרכו הייחודית, ובוחן השפעות הדדיות בין תחומי העיסוק השונים של ענק מוזיקלי זה.
ספרות, שירה ורוק'נרול מרצה: שרון מולדאבי
למה במערב לא מלחינים שירי משוררים כמו בישראל, מי הלחינו שירים מהתנ'ך ומהברית החדשה ושל שייקספיר, ועל שיתופי פעולה בין מוזיקאים ומשוררים וסופרים כמו בוב דילן ואלן גינזברג, קורט קוביין וויליאם בורוז, סלמן רושדי ו-U2.
יצירה ויהדות מרצה: גיל קופטש
אנחנו, בני העם היהודי, לא היחידים שזכו להתעשר מאוצרות התרבות היהודית. המסורת היהודית, החל מהתנ"ך וסיפוריו ועד לימינו, שימשה מצע לאינספור יצירות מופת בתרבות שלנו ובאלו של עמי העולם. במסע מרתק של מלים ולצלילים, מיקה קרני וגיל קופטש מדגימים כיצד היהדות סיפקה חומרי גלם מופלאים ליצירות ייחודיות, ואיך מצאו בה השראה משוררים וסופרים, מחזאים וציירים, קולנוענים ואנשי טלוויזיה: ענקים מוויליאם שייקספיר לנתן אלתרמן, מבוב דילן למאיר אריאל ורבים נוספים.
רוקנרול וגאווה מרצה: ניצן פינקו
בהרצאה נבין מה המשמעות של "ביצוע מגדרי" בעולם המוזיקה: מהטוקסידו הגברי של מרלן דיטריך ב"מרוקו" ב 1930, דרך דיוויד בואי האנדרוגני בשנות השבעים, בוי ג'ורג' הנשי בשנות השמונים ועד לאמנים עכשוויים, כשהיום המוזיקה הלהטב"ית פופולרית מאי פעם. בהרצאה המרתקת נשאל למה חשוב לנו לדעת אם "זה בן או בת" ונבדוק כיצד מוזיקאים אמיצים שינו את התרבות המערבית ואת הדרך שבה אנחנו רואים את עצמנו.
מפגש עם יונתן רזאל מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של יונתן רזאל. שיחה על הרוק היהודי מלווה במוזיקה חיה ואיכותית במיוחד. רזאל נע על ציר שבין מוזיקה קלאסית, ג'אז, אתנית, חסידית וישראלית, שעליהם גדל, ויוצר חיבור מרתק בין הסגנונות האלה - תוך דגש על רמת ביצוע ואלתור גבוהים ונגינת פסנתר וירטואוזית. ערב מרגש ומוזקלי מאוד!
תיקלוט כאומנות - God is a dj- מרצה: דני תובל
מלארי לאבן ועד דני טנגליה, מפול אוקנפולד ועד דיוויד גטה בליווי הדגמות והסברים. די ג'י כגיבור תרבות, מאיש שמחליף תקליטים לצועד בראש תת תרבות הקלאבינג. מימי סטודיו 54 בניו יורק והאסיאנדה במנצ'סטר ועד מסיבות הקצף והכסף באיביזה והסביבה.
סיפורה של יצאנית צמרת מרצה: משה זורמן
סיפורה של יצאנית הצמרת וגלגוליו: בצאת ספרו של אלכסנדר דיומא הבן "הגברת עם הקמליות" לאור, הפך לרב מכר ועבר לבמות פאריז כמחזה. ראה אותו ג'וזפה ורדי ויצא עם גרסה משלו: האופרה "לה טרויאטה". בשנות ה-30 אימצה הוליווד את הסיפור, והופק הסרט "קאמיל" עם גרטה גארבו. בשנת 2000 התגלגל הסיפור למחזמר הקולנועי "מולין רוג' " עם ניקול קידמן. כל דור והגברת עם הקאמליות שלו. במפגש זה נחווה את הגלגולים השונים בקטעים מתוך היצירות שהוזכרו.
רוג'רס והמרשטיין מרצה: משה זורמן
המחזמר הוא התרומה המשמעותית ביותר, אולי, של אמריקה לעולם הבמה והסרטים. הצמד רוג'רס והמרשטיין שלטו על במות ברודוויי במשך כעשרים שנה למן המחזמר הראשון שלהם "אוקלהומה" (1943) ועד האחרון "צלילי המוסיקה" (1960) והם אחראים יותר מכל למהפך הגדול. סקירת מחזות הזמר שיצרו (אוקלהומה, קארוסל, דרום פאסיפיק, המלך ואני, צלילי המוסיקה ועוד) מגלה לנו עולם מופלא שכבש את כולנו ביופיו, במקוריותו ובאמירתו הדרמטית-מוזיקאלית.
נערות מורדות- על נשיות בעולם המוזיקה מרצה: ניצן פינקו
המוזיקאיות החלוצות בשנות השישים והשבעים כמו מריאן פיית'פול, פאטי סמית' וכריסי היינד, יצרו טיפוס נשי חדש - ה"מורדת" בעולם הרוקנרול. דורות ההמשך שלהן התנערו מהסממנים הגבריים ויצרו דימויים חדשים. ההרצאה תסקור את התפתחות הדמויות הנשיות של הרוק: מדמות ה"מורדת", אל "מספרת הסיפורים" ועד ל"חסרת המגדר", ותבחן מדוע נשים נאלצות להגדיר עצמן באמצעותם. בהרצאה נצדיע למוזיקאיות אמיצות משנות השישים ועד ימינו, מג'וני מיטשל וקייט בוש, ועד נטשה קאהן וגריימס.
ליידי גע-בה - ההתפשטות של כוכבות הפופ מרצה: שרון קנטור
ממרילין מונרו למדונה; ממיכל אמדורסקי לניקי מינאז' - מה גורם לכוכבות הפופ להוריד את הבגדים וכמה זה עולה לנו? דיון עדכני וחשוף בפמיניזם, פופ, תרבות צריכה וההקשרים ביניהם.
משוררי הגיטרות בעברית מרצה: ניסים קלדרון
איך חדרה דמותו של ה SINGER-SONGWRITER מארצות הברית ואנגליה אל המוזיקה הישראלית? איזה יחסים מיוחדים קיימים בתרבות שלנו בין הזמר-כותב הישראלי לבין המשורר העברי? סקירה מרתקת על יופיו ואופיו של הפזמון הישראלי, ממאיר אריאל ואריק איינשטיין אל מיכה שטרית, ערן צור, רונה קינן ושלומי שבן.
מוזיקה וטלויזיה מרצה: דני סידס
איך זוג האמנויות הכי פופולריות חיות ביחד? דני סידס, איש ערוץ שתיים, לוקח אותנו למסע מאחורי הקלעים ומגלה לנו סודות על התאמת מוסיקה לאייטמים בטלוויזיה כגון כתבות, פרומואים ופרסומות. כיצד מתנהלת העבודה מול עורכי הוידאו, הבמאים, המפיקים, הקופירייטרים, הכתבים והפרסומאים, ואיך השידוך של טלוויזיה ומוזיקה רק מעצים את הקסם.
הפסקול של המדינה מרצה: אייל רוב
מה השירים של הקולנוע הישראלי אומרים ומלמדים עלינו בתור חברה? סקירה תרבותית של הפסקולים המשמעותים בעשורים האחרונים של הקולנוע הישראלי. מחור בלבנה ועד שורו, מ'הלהקה' ועד 'בלוז לחופש הגדול' – מבט ממוקד על ארגז הכלים התרבותי של ישראל בקולנוע ובמוסיקה.
מפגש עם שולי רנד מרצה: עומר בן רובי
שחקן, יוצר, במאי, תסריטאי, כותב, מלחין וזמר - שולי רנד הוא מהאמנים בעלי התשובה המשפיעים ביותר על עיצוב התרבות הישראלית העכשווית. עומר בן רובי יקשיב לשירתו, וישוחח איתו על היציאה בשאלה והחזרה בתשובה, על השראה ועל מחסומים, על אלוהות, אנושיות, אמונה וספקות, ועל מפגשיו העמוקים עם שלל גווני החברה הישראלית.
כשבאתי לקחת אותה מהעננים - יונה וולך מרצה: אליוט
משוררת או כוכבת רוק? סיפורה של יונה וולך, מ'סקס אחר' ועד 'תפילין'.
למה אנחנו מחקים? מרצה:
ג'ים מוריסון, ג'ימי הנדריקס, ג'ניס ג'ופלין, קורט קוביין ובריאןמלהקת המאנקיז בשנות השישים ועד אמריקן איידול וכוכב נולד. על תופעות החיקוי במוזיקה הפופולרית. על להקות תרמית, להקות שניסו לחקות להקות אחרות, ולהקות שעושות קריירה כלהקות מחווה, והאם תכניות תחרות המוזיקה בטלויזיה הן שיא החיקויים?
תל אביב מרצה: אייל רוב
עיר עולם במזרח התיכון. הסיפור של העשור האחרון במוסיקה הישראלית הוא תוצאה של תהליכים שעברו בין היתר על המקום הכמעט יחידי בארץ שמקיים בתוכו כור היתוך תרבותי. הסיפור של עיר, תרבות של החברה הישראלית, מבעד למוסיקה הבולטת שנעשתה בעשור האחרון.
מכה אפורה מרצה: אייל רוב
תל אביב בקליפים של שנות התשעים. טיפקס, איפה הילד, מוניקה סקס, זקני צפת - ננסה לגזור משמעויות ויזואליות, תרבותיות, מקומיות שקרו ברחובות שלנו עם כניסת אמטיוי לישראל, גל הרוק החדש שצמח במועדוני העיר, המקומונים, המועדונים, הדיבור, שלוש תכניות ייעודיות וכמה בוגרי קולנוע עם יד מהירה על המצלמה עשו את הקליפים של שנות ה-90, בהם מזדהרת הכוכבת הגדולה של העשור הזה, וכנראה הגדולה ביותר שיצאה מישראל - העיר תל אביב.
הלחנת שירי משוררים מרצה: אליוט
מאלתרמן עד וולך, מעמיחי ועד רחל - שירי משוררים מולחנים בישראל בהיקף אדיר, והפכו חלק אהוב ומרכזי בתרבות. באמצעות נגינה חיה וגם קטעי וידאו, תספר אליוט, זמרת ומלחינה וגם אחייניתה של המשוררת אסתר ראב, את סיפורם של רבים מהשירים האהובים שהולחנו לשירי משוררים, וכיצד היא, כמוסיקאית, ניגשת להלחין שיר כזה. תרצה אתר, נתן יונתן, אלכסנדר פן ומאיר ויזלטיר הם רק חלק קטן מהמשוררים שתשמעו כאן.
זהירות, הבאסקים מאחוריך מרצה:
עיון דרך המקרה של 'ירושלים של זהב' המוכר לאריאל היטב (נעמי שמר ז'ל הייתה אמו), בשאלות כמו: מה ההבדל בין פלגיאט להשפעה? איך נוצרים פלגיאטים ואיך ניתן להימנע מהם? ומה המסקנות שניתן להסיק מהמקרה של ירושלים של זהב והשיר הבאסקי לגבי התנהלות התקשורת המודרנית והאם קיימת 'אמת' אובייקטיבית הניתנת לתיווך לציבור הרחב, או שהמדיה ממציאה אותה עבורנו?
מה זאת השראה? מרצה:
מהביטלס ופינק פלויד, דרך זאפה ולד זפלין ועד מטאליקה. למה רוב האמנים הגדולים מוציאים כמה אלבומי מופת ואז נחלשים, ולמה, מנגד, יש את תופעת הלהקה/אמן של שיר או אלבום אחד בלבד. טל פרידמן במסע בעקבות ההשראה היצירתית במוזיקת הרוק ובכלל.
ג'אז בקולנוע מרצה: יוסי אקצ'וטי
מסע ססגוני ומלבב מסרטיו של דני קיי ועד אלה של וודי אלן ומלואי מאל ועד קלינט איסטווד קולנוע אמריקאי וג'אז הלכו יד ביד למן הסרט המדבר הראשון. החל מפסי הקול, דרך סצנות הנגינה שתארו את הוואי הבילוי בעיר הגדולה ועד לסרטים עלילתיים או תיעודיים שעסקו בחייהם המרתקים של מוסיקאי הג'אז.