הלחנת שירי משוררים מרצה: אליוט
מאלתרמן עד וולך, מעמיחי ועד רחל - שירי משוררים מולחנים בישראל בהיקף אדיר, והפכו חלק אהוב ומרכזי בתרבות. באמצעות נגינה חיה וגם קטעי וידאו, תספר אליוט, זמרת ומלחינה וגם אחייניתה של המשוררת אסתר ראב, את סיפורם של רבים מהשירים האהובים שהולחנו לשירי משוררים, וכיצד היא, כמוסיקאית, ניגשת להלחין שיר כזה. תרצה אתר, נתן יונתן, אלכסנדר פן ומאיר ויזלטיר הם רק חלק קטן מהמשוררים שתשמעו כאן.
ארון השירים היהודי מרצה: עומר בן רובי
גלגולו של הפיוט מבתי הכנסת אל עולם הרוקנרול. ‘‘כשהיינו צעירים’‘, סיפר ברי סחרוף, ‘‘חשבנו שאמריקה היא הסיפור. שכל מה שבא משם הוא דבר טוב’‘. ‘‘התבגרנו מאז. לאט לאט התחלנו לחפש ולגלות את הסיפור שלנו. מאיפה אנחנו באים ולאן אנחנו הולכים. בעברית’‘. שיחה על הרוק היהודי , למשל במפגשים בין ברי סחרוף ואבן גבירול, עובדיה חממה והפיוט, וסבא של קובי אוז והפלייליסט.
שרים בשפת התפילה מרצה: ציפי גוריון
אהוד בנאי, אתי אנקרי, ארז לב ארי, אלג'יר ומוזיקאים ישראלים מובילים רבים מצטטים את שפת הפיוט והמוזיקה של בית הכנסת ביצירה המקורית שלהם. איך משתמשים בקודש לצורך יצירה אישית וייחודית, איך הופכים את המורשת לחלק מהעתיד, ומה כל זה אומר על הפנים הרבות והמשתנות של החברה הישראלית?
מוזיקה קלאסית וספרות מרצה: אריאנה מלמד
ספרות קלאסית ומוסיקה קלאסית מזינות זו את זו. מוסיקה גרגוריאנית, רקוויאמים, אופרות וליטורגיקה כנסייתית סובבים את כתבי הקודש, ואיך היה נראה "חלום ליל קיץ", האופרה, בלי שייקספיר? וכשהמוסיקה הופכת "חילונית", היא מגלה את האהבה הרומנטית ואת גיבורי תרבות הרנסנס - דון ז'ואן ופאוסט. על השידוכים הנשגבים בין מוזיקה ומילים לאורך ההיסטוריה.
ספרות, שירה ורוק'נרול מרצה: שרון מולדאבי
למה במערב לא מלחינים שירי משוררים כמו בישראל, מי הלחינו שירים מהתנ'ך ומהברית החדשה ושל שייקספיר, ועל שיתופי פעולה בין מוזיקאים ומשוררים וסופרים כמו בוב דילן ואלן גינזברג, קורט קוביין וויליאם בורוז, סלמן רושדי ו-U2.
כאב שתי המולדות מרצה: דויד פרץ
"משירי ארץ אהבתי", "אין לי ארץ אחרת", "סתיו יהודי"...כיצד ראו, יצרו והנציחו כותבי הפזמונים העבריים את החוויה הישראלית שהמשוררים לא הצליחו לראות. המוזיקאי וחוקר התרבות דויד פרץ שואל , ועונה, האם יש סתיו בישראל? ומהו סתיו יהודי בארץ אבותיי? למה רחל שפירא חושבת שהסתיו הישראלי חמים ואין בו שלכת, ולמה המילקי לא קושר את אהוד מנור או עלי מוהר לישראל?
המון דברים יפים ראו עיניי מרצה: דויד פרץ
מסע אל הנוסטלגיה הישראלית והאופן בו היא משפיעה עלינו. דרך קלאסיקות כמו בהיאחזות הנחל בסיני, ימי בנימינה, שיעור מולדת, אני וסימון ומואיז הקטן ואחרים, נגלה מדוע התלהבה נעמי שמר מהאחזות הנח"ל בסיני ומה זה אומר על בני דורה, האם אריק איינשטיין ידע לשיר בציניות, ומדוע סימון ומואיז הקטן הם ילדים חריגים במוזיקה הישראלית?
לאונרד כהן - מופע מחווה- איתי פרל וקובי מידן מרצה: קובי מידן
ערב קסום וסוחף שמספר את סיפורו של לאונרד כהן: היהדות, הבודהיזם, הנשים, הכתיבה, הסמים והאלכוהול, ההצלחות והכישלונות והפריחה המאוחרת. מידן, שתרגם לעברית את שיריו וספריו של כהן, במבט מעשיר ומעמיק על חייו האישיים ועולמו הרגשי של לאונרד, כשבין הסיפורים פרל מבצע את השירים של כהן. בשילוב מנצח בין הופעה, הרצאה, הקרנה, סיפורים וקטעי קריאה, מידן ופרל מגישים ערב מרתק, מצחיק ומרגש לפרקים, שמשאיר טעם של עוד.
חיים חפר - הכל זהב מרצה: יורם רותם
על ‘‘הן אפשר’‘, ‘‘הפרוטה והירח’‘, השמלה הסגולה’‘, ‘‘הוא לא ידע את שמה’‘, ‘‘הסלע האדום’‘ - על האיש שעשה לכל הפזמונאים בארץ בית ספר. על חייו, ועל השירים שכתב לצ'יזבטרון, הלהקות הצבאיות, רביעיית מועדון התיאטרון, בצל ירוק, שלישיית גשר הירקון, התרנגולים ולרבים אחרים, שהפכו אבני דרך בזמר העברי
נתן אלתרמן - עוד חוזר הניגון מרצה: יורם רותם
‘‘לילה לילה’‘, ‘‘גדליה רבע איש’‘, ‘‘שיר משמר’‘, ‘‘פגישה לאין קץ’‘, ‘‘ליל חניה’‘. על המשורר נתן אלתרמן ומיטב שירי הזמר שלו, שנכתבו בעיקר לבימה הקלה וליוו את הארץ משנות ה-30 ועד סוף שנות ה-60. שיריו הולחנו על ידי מיטב המלחינים בארץ וביניהם מרדכי זעירא, משה וילנסקי, סשה ארגוב, נעמי שמר ויאיר רוזנבלום.
קום והתעלף בארץ - סטנדאפ חכם מרצה: יורם טהרלב
בערב תוסס, מלא הומור וצבע, טהרלב מגיש סטנדאפ יהודי-ישראלי אמיתי, מפתיע ומקורי, מצחיק עד דמעות, אך גם מרגש וחם. תעודת זהות של הישראלי בן ימינו, הפוסע בצעד מהסס אל תוך המילניום החדש. בחן ובקריצה האופייניים לו, טהרלב בונה גשר צר מאוד של הומור מעל המחלוקות היומיומיות של חיינו במדינת ישראל. את יורם מלווה הקלידים המוזיקאי עופר כץ. יחד הם מלהיבים את הקהל, סוחפים אותו לקחת חלק בשירים, ומשאירים טעם של עוד
אבידניום - מופע משירי דוד אבידן מרצה: ניסים קלדרון
אבידן, מגדולי מחדשי השפה העברית ואחד מהנציגים הבולטים של שירת "דור המדינה" לצד יהודה עמיחי ונתן זך. מופע ראשון מסוגו על אבידן, בו משולבים שיריו המולחנים לצד סיפורים, אנקדוטות ופירושים צבעוניים ומאירי עיניים על חייו וכתביו. מנחה: פרופ' נסים קלדרון שר ומנגן: איתמר רוטשילד (מוסיקאי ישראלי צעיר. פרסם שני אלבומים שזכו לשבחים. כתב גם לאחרים, ביניהם יהודית רביץ, ומוסיקה לסרטים).
סיפורה של יצאנית צמרת מרצה: משה זורמן
סיפורה של יצאנית הצמרת וגלגוליו: בצאת ספרו של אלכסנדר דיומא הבן "הגברת עם הקמליות" לאור, הפך לרב מכר ועבר לבמות פאריז כמחזה. ראה אותו ג'וזפה ורדי ויצא עם גרסה משלו: האופרה "לה טרויאטה". בשנות ה-30 אימצה הוליווד את הסיפור, והופק הסרט "קאמיל" עם גרטה גארבו. בשנת 2000 התגלגל הסיפור למחזמר הקולנועי "מולין רוג' " עם ניקול קידמן. כל דור והגברת עם הקאמליות שלו. במפגש זה נחווה את הגלגולים השונים בקטעים מתוך היצירות שהוזכרו.
כיתת אמן / סדנא מרצה: מיקה קרני
במפגש אינטימי ומרגש במיוחד, מיקה שרה ופורשת את סיפור חייה הייחודי. מספרת על השילוב בין הרעיון הציוני הקיבוצי ממנו גדלה לבין הקשר שלה לדת היהודית. על המוזיקה הקלאסית עליה חונכה וסגנונות כמו פופ וג'אז ופולק בהם השתמשה מאוחר יותר, על תהליכי היצירה והמפגש עם שירי משוררים, על הרומן היצירתי שלה עם שיר השירים ופרוייקט "קול דודי" בו נחשפה למוזיקה תימנית, מרוקאית ובלקנית. מיקה שרה במפגש מילים שהלחינה משיר השירים, ואת שיריה הפרטיים האהובים ביותר כמו "מיטשל", "נישקתי בחורה", "אלול בעין כרם" ו"מגדלור".
יוסי אלפי מספר מרצה: יוסי אלפי
מיטב הסיפורים המצויים בשק הסיפורים של יוסי, מסיפורים אישיים ועד לסיפורי עם: סיפורי ארץ ישראל | סיפורי עליה וזהות | סיפורי חוכמת המזרח | סיפורי תיאטרון | סיפורי בדואים ומדבר | סיפורים יהודיים | סיפורים בחרוזים ועוד. כל המופעים משולבים בקריאת שירים מספריו של יוסי אלפי. כל סיפור מחביא אנקדוטה, מוסר השכל, משל ואולי צוהר לדרך חשיבה/חיים חדשה. כל מאזין ומאזינה מוצאים עצמם לפחות בסיפור אחד... אלפי מצחיק, סוחף ומתרגש עם הקהל, בחוויה שלא תישכח.
מפגש אישי מרצה: ערן צור
אחד היוצרים והקולות היותר ייחודיים בתרבות הישראלית מדבר על התפתחותו כאמן. מהילדות, דרך הלהקות טאטו וכרמלה גרוס ווגנר, אלבומי הסולו ושלל שיתופי הפעולה שלו עם אמנים נוספים. ערן מספר על המשפחה ממנה צמח והמשפחה שהקים, על מקורות ההשראה, על מציאת הקול האישי שלו, על הישגים ומאבקים ועל תפיסותיו על היצירה הישראלית בעבר וכיום . פגישה אישית מרגשת ומרתקת, בה ערן גם מבצע משיריו ומשירי אחרים, ומדבר על אמנות הלחנת מילים.
כל השומע יצחק מרצה: יורם טהרלב
בעקבות ספרו של טהרלב 'שמחת תורה' – עולה מופע עם דרשות מלאות הומור וחוכמה על פרשות השבוע. קטעי הומור, בדיחות יהודיות חסידיות וחדשות, דרשות מלאות צחוק טוב, פרשנויות מלומדות והיתוליות והרבה חוכמה יהודית אשר נאספה במשך דורות. למעוניינים, ניתנת האפשרות למפעילי שירה בציבור או להקת זמר או מקומיים עם שירים של טהרלב שישולבו בהופעה.
שושנת פלאים - טשרניחובסקי מרצה: מיקה קרני
מופע מחווה לשאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים העבריים. במופע משולבים קטעי קריאה ומשחק מתוך כתביו ועובדות מרתקות על חייו, לצד שיריו הידועים: אומרים ישנה ארץ, שחקי שחקי, הוי ארצי מולדתי, שושנת פלאים ועוד. טעימה עכשווית משובחת מרוח התקופה ההיא. בהשתתפות: מיקה קרני - שירה, קריאה וכינור, חני דינור - שירה וקריאה, אורי בנאי - שירה ומשחק , רמי הראל - פסנתר והפקה מוסיקלית.
כרטיס לשני כיוונים - יוסי ושרי אלפי מרצה: יוסי אלפי
שרי אלפי ויוסי אלפי יקחו אתכם למסע בעולמות רחוקים הקרובים אל הלב, במופע ששוזר בתוכו סיפורי עם לצד סיפורים אישיים, שירים מקוריים לצד להיטים ידועים, עם הרבה צחוק ואהבה משפחתית. המופע "כרטיס לשני כיוונים" משלב סיפורים מרגשים, מצחיקים, בסגנונו המיוחד של יוסי אלפי, היודע לרגש ולשמח ולגעת בלב האנשים, בשילוב קריאת שירים מספריו. שרי אלפי, בקולה המיוחד והסוחף, שרה שירים פרי עטה ושירים אהובים וידועים בעיבודים מקוריים.
שכול וזיכרון מרצה: דויד פרץ
שירי הזיכרון הם אחת התופעות הכי ייחודיות בתרבות הישראלית ובמדינה בכלל. המוזיקאי וחוקר התרבות דויד פרץ מסביר ומדגים דרך שירים כמו "שנינו מאותו הכפר", "לבכות לך", "הרעות" ו"אליפלט" כיצד מוצג השכול בשירים ישראלים וכיצד זוכרים הנשארים את ההולכים. מדוע אביב גפן רוצה להחזיר געגוע, וכיצד מתלקח שיר שמח בעקבות פיגוע.