כל השומע יצחק מרצה: יורם טהרלב
בעקבות ספרו של טהרלב 'שמחת תורה' – עולה מופע עם דרשות מלאות הומור וחוכמה על פרשות השבוע. קטעי הומור, בדיחות יהודיות חסידיות וחדשות, דרשות מלאות צחוק טוב, פרשנויות מלומדות והיתוליות והרבה חוכמה יהודית אשר נאספה במשך דורות. למעוניינים, ניתנת האפשרות למפעילי שירה בציבור או להקת זמר או מקומיים עם שירים של טהרלב שישולבו בהופעה.
לאונרד כהן - מופע מחווה- איתי פרל וקובי מידן מרצה: קובי מידן
ערב קסום וסוחף שמספר את סיפורו של לאונרד כהן: היהדות, הבודהיזם, הנשים, הכתיבה, הסמים והאלכוהול, ההצלחות והכישלונות והפריחה המאוחרת. מידן, שתרגם לעברית את שיריו וספריו של כהן, במבט מעשיר ומעמיק על חייו האישיים ועולמו הרגשי של לאונרד, כשבין הסיפורים פרל מבצע את השירים של כהן. בשילוב מנצח בין הופעה, הרצאה, הקרנה, סיפורים וקטעי קריאה, מידן ופרל מגישים ערב מרתק, מצחיק ומרגש לפרקים, שמשאיר טעם של עוד.
אהבה ביהדות מרצה: גיל קופטש
על הפנים הרבות של האהבה בתרבות היהודית: זוגיות ומשפחה, אהבה ומשיכה, מסורת ויצרים, מימי קדם ועד ימינו שלנו. שני אמנים נפלאים על הבמה, קופטש מספר, קרני שרה, ושניהם מגישים את הרגשות הכי יפים ועמוקים שלנו בשילוב מחכים ומבדר של ידע והומור, סיפורים וצלילים יהודיים.
מבית הכנסת אל הרחוב מרצה: שי צברי
אחרי שערך אוסף כפול בשם "יהודה הלוי פינת אבן גבירול", מגיע שי צברי להשמיע, לספר ולשיר על התהליכים והסיבות שהובילו לפריצתם של הפיוט והמוזיקה היהודית החדשה אל המיינסטרים. רצח רבין, הקרע והרצון לפיוס, תרבות הרייטינג, האמריקניזציה של התרבות הישראלית, הפערים החברתיים-כלכליים: כולם חלחלו למעמקי החברה הישראלית, ואז פרצו לשטח היצירות של אהוד בנאי, ברי סחרוף, שולי רנד, אתי אנקרי, מיכה שטרית ועוד. הרצאה החוקרת את החברה הישראלית המתחדשת.
מפגש עם קובי אוז מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק לשיחה, וכולל שירים שיבוצעו באירוע, שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של קובי אוז. קובי אוז, מהמהפכנים הגדולים של המוזיקה הישראלית. מהאחראים הבולטים למהפכת הפופ הצפון-אפריקני של שנות ה-80 וה-90 ("שפתיים","טיפקס") ובעל תרומה מכרעת להחדרתו של הצליל המזרחי למוזיקת הרוק והפופ הישראלי. בשנים האחרונות קובי שותף בכיר למהפכה נוספת: זו שחוזרת אל ארון השירים היהודי ושואבת ממנו השראה ליצירה מוזיקלית מקורית ופופולארית.
קבלת שבת מרצה: גיל קופטש
מיקה קרני וגיל קופטש מגיעים לערוך איתכם שעה של תרבות יהודית עם עיונים בפרשת השבוע. קידוש, הרמת כוסית, תפלות, ומזמורים נפלאים משיר השירים. המיטב מהיופי והעושר של היהדות, בטעם של פעם ואולי גם כהצעת הגשה עתידית לדרכי חינוך, העשרה והתכנסות בצוותא.
ארון השירים היהודי מרצה: עומר בן רובי
גלגולו של הפיוט מבתי הכנסת אל עולם הרוקנרול. ‘‘כשהיינו צעירים’‘, סיפר ברי סחרוף, ‘‘חשבנו שאמריקה היא הסיפור. שכל מה שבא משם הוא דבר טוב’‘. ‘‘התבגרנו מאז. לאט לאט התחלנו לחפש ולגלות את הסיפור שלנו. מאיפה אנחנו באים ולאן אנחנו הולכים. בעברית’‘. שיחה על הרוק היהודי , למשל במפגשים בין ברי סחרוף ואבן גבירול, עובדיה חממה והפיוט, וסבא של קובי אוז והפלייליסט.
יצירה ויהדות מרצה: גיל קופטש
אנחנו, בני העם היהודי, לא היחידים שזכו להתעשר מאוצרות התרבות היהודית. המסורת היהודית, החל מהתנ"ך וסיפוריו ועד לימינו, שימשה מצע לאינספור יצירות מופת בתרבות שלנו ובאלו של עמי העולם. במסע מרתק של מלים ולצלילים, מיקה קרני וגיל קופטש מדגימים כיצד היהדות סיפקה חומרי גלם מופלאים ליצירות ייחודיות, ואיך מצאו בה השראה משוררים וסופרים, מחזאים וציירים, קולנוענים ואנשי טלוויזיה: ענקים מוויליאם שייקספיר לנתן אלתרמן, מבוב דילן למאיר אריאל ורבים נוספים.
מפגש עם יונתן רזאל מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של יונתן רזאל. שיחה על הרוק היהודי מלווה במוזיקה חיה ואיכותית במיוחד. רזאל נע על ציר שבין מוזיקה קלאסית, ג'אז, אתנית, חסידית וישראלית, שעליהם גדל, ויוצר חיבור מרתק בין הסגנונות האלה - תוך דגש על רמת ביצוע ואלתור גבוהים ונגינת פסנתר וירטואוזית. ערב מרגש ומוזקלי מאוד!
כיתת אמן דניאל זמיר מרצה: דניאל זמיר
מפגש מעשיר ומסעיר לכל מי שמתעניין ביהדות, רוחניות ואמנות. היצירות המקוריות של דניאל זמיר איתן הוא מופיע ברחבי העולם זכו לכינוי "ג'אז יהודי". זמיר משלב נגינת ג'אז ברמה העולמית הגבוהה ביותר עם מוטיבים יהודיים, ובכך מגשר ומחבר בין ישראל והיהדות ובין העולם.. בליווי נגן נוסף, ובשילוב קטעי נגינה וסיפורים מרתקים מתולדות חייו, זמיר מספר, מדגים ומסביר על היחסים בין מוזיקה ורוחניות, נגינה ותפילה, תפיסת העולם החסידית ופילוסופיית הנגינה של הג'אז.
יהדות מבחירה מרצה: גיל קופטש
מפגש אישי מרגש, מעמיק, חודר קרביים ומעניק השראה, בין אנשים אמיצים שחצבו לעצמם דרכים עצמאיות ליהדות. בניגוד למרבית החוזרים בתשובה, האמנים מיקה קרני וגיל קופטש לא עברו מחיק החוקים והמנהגים של החברה החילונית לאימוץ חוקי החברות הדתיות. הם מתעקשים על דרכים אחרות, שואלות, עמוקות, מתונות, פחות מוחלטות. איזה עולמות נפתחו בפניהם? לאיזה ויתורים ומחירים נדרשו ? איך הגיבו אליהם בחברה החילונית ואיך מקבלים אותם דתיים וחרדים? והאם יש כאן שיעורים שאנחנו, בחברה הישראלית השסועה, יכולים ללמוד באמצעותם. ערב אינטימי בשירים ובמילים על המסע האינסופי שלנו אחר האדם והעולם.
קול באשה - תקווה - הרצאה עם מוזיקה חיה מרצה: שרה ב''ק
על תולדותיה של השירה הנשית ועל שירה כפותחת לבבות. העיתונאית והמוזיקאית שרה ב"ק במסע נשי מרתק ועוצמתי על השירה הנשית בהיסטוריה היהודית- ממרים הנביאה ליהודית רביץ, מנעמי שמר לפייטניות הלדינו. בשירים מקוריים וגם בשירים שכולם מכירים. מופע מהנה, מלמד ומלא תקווה. המופע מתקיים בליווי קלידנית.
הרצאות מיוחדות לחגים מרצה: גיל קופטש
מיקה קרני וגיל קופטש חוגגים אתכם במופעים ייחודיים את חגי ישראל בשירים האהובים , סיפורים ושיעורים ההולמים כל אחד מהמועדים. -ראש השנה וחגי תשרי. -חנוכה - סיפורו של יהודה המכבי -פורים - מנהגי החג ומגילת אסתר -פסח - על חירות עבדות, ובניית פירמידות בחום. -שבועות - רות, מגילה פמיניסטית?
כיתת אמן / סדנא מרצה: מיקה קרני
במפגש אינטימי ומרגש במיוחד, מיקה שרה ופורשת את סיפור חייה הייחודי. מספרת על השילוב בין הרעיון הציוני הקיבוצי ממנו גדלה לבין הקשר שלה לדת היהודית. על המוזיקה הקלאסית עליה חונכה וסגנונות כמו פופ וג'אז ופולק בהם השתמשה מאוחר יותר, על תהליכי היצירה והמפגש עם שירי משוררים, על הרומן היצירתי שלה עם שיר השירים ופרוייקט "קול דודי" בו נחשפה למוזיקה תימנית, מרוקאית ובלקנית. מיקה שרה במפגש מילים שהלחינה משיר השירים, ואת שיריה הפרטיים האהובים ביותר כמו "מיטשל", "נישקתי בחורה", "אלול בעין כרם" ו"מגדלור".
מפגש עם שי צברי מרצה: עומר בן רובי
אחד הקולות המופלאים ביותר שצמחו אצלנו בשנים האחרונות. אחרי אלבום בכורה עטור שבחים, שי צברי יגיע אל הבמה של עומר בן רובי כדי לשיר ולשוחח: על המוזיקה התימנית שלמד מאביו ומסבתו, על שיתופי הפעולה שלו עם אמנים כמו אהובה עוזרי, ברי סחרוף ועידן רייכל, ועל ההווה, העבר הרחוק והעתיד המתוק של המוזיקה הישראלית.
שושנת פלאים - טשרניחובסקי מרצה: מיקה קרני
מופע מחווה לשאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים העבריים. במופע משולבים קטעי קריאה ומשחק מתוך כתביו ועובדות מרתקות על חייו, לצד שיריו הידועים: אומרים ישנה ארץ, שחקי שחקי, הוי ארצי מולדתי, שושנת פלאים ועוד. טעימה עכשווית משובחת מרוח התקופה ההיא. בהשתתפות: מיקה קרני - שירה, קריאה וכינור, חני דינור - שירה וקריאה, אורי בנאי - שירה ומשחק , רמי הראל - פסנתר והפקה מוסיקלית.
מפגש עם שולי רנד מרצה: עומר בן רובי
שחקן, יוצר, במאי, תסריטאי, כותב, מלחין וזמר - שולי רנד הוא מהאמנים בעלי התשובה המשפיעים ביותר על עיצוב התרבות הישראלית העכשווית. עומר בן רובי יקשיב לשירתו, וישוחח איתו על היציאה בשאלה והחזרה בתשובה, על השראה ועל מחסומים, על אלוהות, אנושיות, אמונה וספקות, ועל מפגשיו העמוקים עם שלל גווני החברה הישראלית.
כרטיס לשני כיוונים - יוסי ושרי אלפי מרצה: יוסי אלפי
שרי אלפי ויוסי אלפי יקחו אתכם למסע בעולמות רחוקים הקרובים אל הלב, במופע ששוזר בתוכו סיפורי עם לצד סיפורים אישיים, שירים מקוריים לצד להיטים ידועים, עם הרבה צחוק ואהבה משפחתית. המופע "כרטיס לשני כיוונים" משלב סיפורים מרגשים, מצחיקים, בסגנונו המיוחד של יוסי אלפי, היודע לרגש ולשמח ולגעת בלב האנשים, בשילוב קריאת שירים מספריו. שרי אלפי, בקולה המיוחד והסוחף, שרה שירים פרי עטה ושירים אהובים וידועים בעיבודים מקוריים.
שרים בשפת התפילה מרצה: ציפי גוריון
אהוד בנאי, אתי אנקרי, ארז לב ארי, אלג'יר ומוזיקאים ישראלים מובילים רבים מצטטים את שפת הפיוט והמוזיקה של בית הכנסת ביצירה המקורית שלהם. איך משתמשים בקודש לצורך יצירה אישית וייחודית, איך הופכים את המורשת לחלק מהעתיד, ומה כל זה אומר על הפנים הרבות והמשתנות של החברה הישראלית?
כיתת אמן מרצה: שי צברי
אחרי ששיתף פעולה עם כמה מהאמנים הבולטים בישראל, ביניהם אהובה עוזרי, ברי סחרוף ועידן רייכל , שי צברי הוציא לאחרונה את אלבומו הראשון שהתקבל באהבה ובהערכה על ידי הקהל והמבקרים. בכיתת האמן שלו מספר צברי על דרכו ארוכת השנים להצלחה הנוכחית וחולק תובנות ותחושות מהדרך, מדגים מה נטל ממקורות ההשראה שלו מבית הכנסת ועד למועדוני הרוק, ומשתף בחוויות שצבר ובשיעורים שלמד משיתופי הפעולה בהם נטל חלק.
מקהל למקהלה ולקהילה מרצה:
אחרי השחרור מעול המצרים שטבעו בים, התפרקו בני ישראל באופן ספונטני במסיבת טראנס על חוף ים סוף - "ותצאנה הבנות בתופים ובמחולות", ומרים החלה לשיר: "ותען להם מרים". השיר המסורתי הוא מענה לצרכי העם והקהילה. מה קרה לשיר בעידן שלנו וכיצד הפכה מרים למדונה? בהרצאה קושר הורוביץ בין מוזיקה והופעה לבין מנהיגות והובלה, ובוחן את ההשפעות של גדולי המוזיקאים על תהליכים משמעותיים בחברה לאורך השנים.