רואים את הקולות מרצה: אורי לשמן
הרצאה חווייתית המשלבת מוזיקה, מחשבים וקטעי וידאו מרהיבים. האם אפשר לראות צלילים? מה הקשר בין צלילים לצבעים? איך נפגשים מתמטיקה, ארכיטקטורה, באך, סשה ארגוב ומשחקי מחשב? ד"ר אורי לשמן לוקח אותנו, באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת ביותר, לתוך יצירות המופת המוזיקליות הכי גדולות.
בין השורות מרצה: אורי לשמן
המוזיקה ככלי להעברת מסרים סמויים: על טקסט וסבטקסט במוזיקה. כשאנחנו משוחחים, יש חשיבות מכרעת ל"מוזיקה" של הדיבור. הטון משדר מסר, ולפעמים הפענוח שלו חשוב יותר מהתוכן. גם בשירים, באמצעות הלחן המוצמד לטקסט, המלחין משפיע על האופן בו אנו מבינים את המילים.במופע-הרצאה זה נגלה את הדומה והשונה בין המוזיקה בשירים לבין המוזיקה של הדיבור. המסע המוזיקלי המגוון יתחיל במוצרט ויסתיים ב...להקת "הדג נחש".
כיתת אמן דניאל זמיר מרצה: דניאל זמיר
מפגש מעשיר ומסעיר לכל מי שמתעניין ביהדות, רוחניות ואמנות. היצירות המקוריות של דניאל זמיר איתן הוא מופיע ברחבי העולם זכו לכינוי "ג'אז יהודי". זמיר משלב נגינת ג'אז ברמה העולמית הגבוהה ביותר עם מוטיבים יהודיים, ובכך מגשר ומחבר בין ישראל והיהדות ובין העולם.. בליווי נגן נוסף, ובשילוב קטעי נגינה וסיפורים מרתקים מתולדות חייו, זמיר מספר, מדגים ומסביר על היחסים בין מוזיקה ורוחניות, נגינה ותפילה, תפיסת העולם החסידית ופילוסופיית הנגינה של הג'אז.
ארון השירים היהודי מרצה: עומר בן רובי
גלגולו של הפיוט מבתי הכנסת אל עולם הרוקנרול. ‘‘כשהיינו צעירים’‘, סיפר ברי סחרוף, ‘‘חשבנו שאמריקה היא הסיפור. שכל מה שבא משם הוא דבר טוב’‘. ‘‘התבגרנו מאז. לאט לאט התחלנו לחפש ולגלות את הסיפור שלנו. מאיפה אנחנו באים ולאן אנחנו הולכים. בעברית’‘. שיחה על הרוק היהודי , למשל במפגשים בין ברי סחרוף ואבן גבירול, עובדיה חממה והפיוט, וסבא של קובי אוז והפלייליסט.
מקהל למקהלה ולקהילה מרצה:
אחרי השחרור מעול המצרים שטבעו בים, התפרקו בני ישראל באופן ספונטני במסיבת טראנס על חוף ים סוף - "ותצאנה הבנות בתופים ובמחולות", ומרים החלה לשיר: "ותען להם מרים". השיר המסורתי הוא מענה לצרכי העם והקהילה. מה קרה לשיר בעידן שלנו וכיצד הפכה מרים למדונה? בהרצאה קושר הורוביץ בין מוזיקה והופעה לבין מנהיגות והובלה, ובוחן את ההשפעות של גדולי המוזיקאים על תהליכים משמעותיים בחברה לאורך השנים.
ליידי גע-בה - ההתפשטות של כוכבות הפופ מרצה: שרון קנטור
ממרילין מונרו למדונה; ממיכל אמדורסקי לניקי מינאז' - מה גורם לכוכבות הפופ להוריד את הבגדים וכמה זה עולה לנו? דיון עדכני וחשוף בפמיניזם, פופ, תרבות צריכה וההקשרים ביניהם.
יוסי אלפי מספר מרצה: יוסי אלפי
מיטב הסיפורים המצויים בשק הסיפורים של יוסי, מסיפורים אישיים ועד לסיפורי עם: סיפורי ארץ ישראל | סיפורי עליה וזהות | סיפורי חוכמת המזרח | סיפורי תיאטרון | סיפורי בדואים ומדבר | סיפורים יהודיים | סיפורים בחרוזים ועוד. כל המופעים משולבים בקריאת שירים מספריו של יוסי אלפי. כל סיפור מחביא אנקדוטה, מוסר השכל, משל ואולי צוהר לדרך חשיבה/חיים חדשה. כל מאזין ומאזינה מוצאים עצמם לפחות בסיפור אחד... אלפי מצחיק, סוחף ומתרגש עם הקהל, בחוויה שלא תישכח.
הקול פתוח - סדנת השתלמות למורים/אנשי מכירות. מרצה: תמר גלעדי
תמר מלמדת בפשטות ובמהירות שימוש בקול בצורה שאינה מעייפת, הימנעות מצרידות, דיבור שקט שמייצר סמכותיות קולית, והובלת הקשבה ועניין בקרב המאזינים. בסדרה של שלושה עד חמישה מפגשים בני שעה וחצי, נלמד על מבנה המיתרים שלנו, נתרגל נשימה נכונה ויציבה נוחה, והפקת קול שתאפשר לנו קול רענן, סמכותי ונעים לאוזן. וכן - גם נשיר!
איה כורם - כיתת אמן מרצה: איה כורם
מפגש אישי עם איה, במהלכו היא משתפת בתהליך כתיבת והלחנת שירים, תוך ביצוע של יצירותיה המוכרות, כגון "יונתן שפירא", "שיר אהבה פשוט", "קיץ", "אל תאמיני" ועוד. במהלך המפגש היא תרחיב על מקורות ההשראה ליצירה, תחשוף את הסיפורים מאחורי השירים המוכרים ותעניק כמה טיפים בסיסיים לחוטאים בכתיבה.
גאווה ישראלית מרצה: ניצן פינקו
מפגש עומק עם הדמויות המשמעותיות בתרבות הישראלית שהצליחו לבצע מהפכה שהוציאה את הלהטבי"ם אצלנו מהארון. תולדות המוזיקה הגאה בישראל, ממיקיאגי מ"נוער שוליים", אליוט מ"פוליאנה פרנק" וענבל פרלמוטר מ"המכשפות" ועד יהודה פוליקר וקורין אלאל, עברי לידר ורונה קינן.
מפגש עם קובי אוז מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק לשיחה, וכולל שירים שיבוצעו באירוע, שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של קובי אוז. קובי אוז, מהמהפכנים הגדולים של המוזיקה הישראלית. מהאחראים הבולטים למהפכת הפופ הצפון-אפריקני של שנות ה-80 וה-90 ("שפתיים","טיפקס") ובעל תרומה מכרעת להחדרתו של הצליל המזרחי למוזיקת הרוק והפופ הישראלי. בשנים האחרונות קובי שותף בכיר למהפכה נוספת: זו שחוזרת אל ארון השירים היהודי ושואבת ממנו השראה ליצירה מוזיקלית מקורית ופופולארית.
קבלת שבת מרצה: גיל קופטש
מיקה קרני וגיל קופטש מגיעים לערוך איתכם שעה של תרבות יהודית עם עיונים בפרשת השבוע. קידוש, הרמת כוסית, תפלות, ומזמורים נפלאים משיר השירים. המיטב מהיופי והעושר של היהדות, בטעם של פעם ואולי גם כהצעת הגשה עתידית לדרכי חינוך, העשרה והתכנסות בצוותא.
דו קיום מוזיקלי?! מרצה: יואב קוטנר
אחרי שנים שהמוזיקה והשפה הערבית היו נטע זר בתרבות הישראלית, כיום אנחנו משופעים בזמרים ששרים בערבית או משלבים ערבית ועברית, במילים וגם במנגינה: טיפקס, דודו טסה, שמעון בוסקילה, הפרויקט של עידן רייכל, הדג נחש, ברי סחרוף ועוד. דווקא בימים קשים אלה של שנאה והקצנה, יש במוזיקה תקווה. קוטנר מביא את הצלילים והסיפורים של השירים שמייצרים גשרים של שלום.
שושנת פלאים - טשרניחובסקי מרצה: מיקה קרני
מופע מחווה לשאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים העבריים. במופע משולבים קטעי קריאה ומשחק מתוך כתביו ועובדות מרתקות על חייו, לצד שיריו הידועים: אומרים ישנה ארץ, שחקי שחקי, הוי ארצי מולדתי, שושנת פלאים ועוד. טעימה עכשווית משובחת מרוח התקופה ההיא. בהשתתפות: מיקה קרני - שירה, קריאה וכינור, חני דינור - שירה וקריאה, אורי בנאי - שירה ומשחק , רמי הראל - פסנתר והפקה מוסיקלית.
כיתת אמן מרצה: רז שמואלי
בכיתת האמן מציגה רז את סיפורה האישי ושוזרת שירים לאורכו - מרפרטואר יצירותיה ומשירים מוכרים של אמנים שונים אשר השפיעו, עיצבו וליוו אותה בדרכה האישית והמוזיקלית. רז מביאה איתה כריזמה, ופשטות כובשת ומשתפת את הקהל בשירים ובחוויות אישיות נוגעות ומעוררות השראה.
יואב קוטנר - מפגש אישי מרצה: יואב קוטנר
איך הפך חניך הפנימיה הצבאית לאיש המוזיקה מספר אחד בתקשורת הישראלית? איך מי שאיבד את הזיכרון בתיכון הופך לאנציקלופדיה מהלכת? איך מגלמים את ‘‘מקס’‘ המטורף והמשעשע ב’‘מה יש’‘ המיתולוגית וגם מגלים לדורות של ישראלים יוצרים מלנכוליים כמו רוברט וואייט וג'ון קייל? יואב קוטנר במפגש אישי מרתק על תחנות חייו השונות, פילוסופיות החיים והעבודה שלו, האהבה והתשוקה הבלתי נגמרות למוזיקה, על גלי צה’‘ל, ‘‘זהו זה’‘, ערוץ המוזיקה ועד ‘‘הקצה’‘.
מפגש עם יונתן רזאל מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של יונתן רזאל. שיחה על הרוק היהודי מלווה במוזיקה חיה ואיכותית במיוחד. רזאל נע על ציר שבין מוזיקה קלאסית, ג'אז, אתנית, חסידית וישראלית, שעליהם גדל, ויוצר חיבור מרתק בין הסגנונות האלה - תוך דגש על רמת ביצוע ואלתור גבוהים ונגינת פסנתר וירטואוזית. ערב מרגש ומוזקלי מאוד!
ויראלוש - 2016 מרצה: נוי אלוש
נוי אלוש, האיש מאחורי להיטי הרשת הענקיים כמו "זנגה זנגה" של קדאפי, נאום ה"שכונה-כפיים" של מירי רגב ועוד, בהרצאה משעשעת, מרתקת והכי עדכנית שיש על מוזיקה, אינטרנט ,פוליטיקה תקשורת המונים והחיבורים ביניהם. עם המון הומור, ובנגיעות למוזיקה, טכנולוגיה וכלכלה עכשוויות, אלוש מביא את סיפור פעילותו יוצאת הדופן ברשת, תוך כדי התבוננות על התפתחות תחום הווידאו והמוזיקה באינטרנט, מלווה בקטעי וידאו שאלוש יצר, ובחומרים מכל רחבי העולם הנוגעים לעבודתו.
כרטיס לשני כיוונים - יוסי ושרי אלפי מרצה: יוסי אלפי
שרי אלפי ויוסי אלפי יקחו אתכם למסע בעולמות רחוקים הקרובים אל הלב, במופע ששוזר בתוכו סיפורי עם לצד סיפורים אישיים, שירים מקוריים לצד להיטים ידועים, עם הרבה צחוק ואהבה משפחתית. המופע "כרטיס לשני כיוונים" משלב סיפורים מרגשים, מצחיקים, בסגנונו המיוחד של יוסי אלפי, היודע לרגש ולשמח ולגעת בלב האנשים, בשילוב קריאת שירים מספריו. שרי אלפי, בקולה המיוחד והסוחף, שרה שירים פרי עטה ושירים אהובים וידועים בעיבודים מקוריים.
הרצאות מיוחדות לחגים מרצה: גיל קופטש
מיקה קרני וגיל קופטש חוגגים אתכם במופעים ייחודיים את חגי ישראל בשירים האהובים , סיפורים ושיעורים ההולמים כל אחד מהמועדים. -ראש השנה וחגי תשרי. -חנוכה - סיפורו של יהודה המכבי -פורים - מנהגי החג ומגילת אסתר -פסח - על חירות עבדות, ובניית פירמידות בחום. -שבועות - רות, מגילה פמיניסטית?
מפגש עם שי צברי מרצה: עומר בן רובי
אחד הקולות המופלאים ביותר שצמחו אצלנו בשנים האחרונות. אחרי אלבום בכורה עטור שבחים, שי צברי יגיע אל הבמה של עומר בן רובי כדי לשיר ולשוחח: על המוזיקה התימנית שלמד מאביו ומסבתו, על שיתופי הפעולה שלו עם אמנים כמו אהובה עוזרי, ברי סחרוף ועידן רייכל, ועל ההווה, העבר הרחוק והעתיד המתוק של המוזיקה הישראלית.
מועדון ה-27 - מה גורם לכוכבי רוק למות מוקדם מרצה:
איך מתמודדים עם הצלחה מטאורית ועם כישלון מהדהד? האם הצלחות וכישלונות בגילאים צעירים גורמים לאנשים צעירים לפגוע בעצמם? טל פרידמן, והגיטרה האקוסטית שלו, יענו על כל אלו בהרצאה מיוחדת שתעסוק בגיבורי תרבות כמו איימי וויינהאוס וקורט קוביין, ג'ימי הנדריקס וג'ים מוריסון ורבים אחרים, שמתו בגיל 27. ובקשר שלהם לתקופתנו ולימי הרשתות החברתיות, היוטיוב והריאליטי.
מפגש עם שולי רנד מרצה: עומר בן רובי
שחקן, יוצר, במאי, תסריטאי, כותב, מלחין וזמר - שולי רנד הוא מהאמנים בעלי התשובה המשפיעים ביותר על עיצוב התרבות הישראלית העכשווית. עומר בן רובי יקשיב לשירתו, וישוחח איתו על היציאה בשאלה והחזרה בתשובה, על השראה ועל מחסומים, על אלוהות, אנושיות, אמונה וספקות, ועל מפגשיו העמוקים עם שלל גווני החברה הישראלית.
הגיבורים שלי - כיתת אמן מרצה:
הורוביץ שר ומספר את הסיפורים שמאחורי השירים, ומדבר על הבית שממנו בא ועל מקורות ההשראה שלו. מפגש שהוא דיאלוג יצירתי ובין דורי עם 'הגיבורים שלו' וביניהם: אבא קובנר, הרב מנחם פרומן, וכמובן אימו, נעמי שמר, וסבתו - החלוצה רבקה ספיר, ממקימות קבוצת כנרת - דיאלוג שנוגע בשאלות של זהות ושייכות למקום המורכב בו אנו חיים. מפגש מוסיקלי, אישי ומעורר השראה ומחשבה עם יוצר ייחודי בנוף המוסיקלי הישראלי.
מפגש אישי אקוסטי מרצה:
טל פרידמן מספר על התחלות ובחירות חדשות. מפגש מצחיק ומרגש, בו יספר על מסעו לחיפוש דרך, בניית הצלחה, התקבלות חברתית וקבלת העצמי. כשהקומדיה והמוזיקה משמשות לו כחבלי ההצלה, פרידמן חולק כמה סיפורים ושיעורים על ההתמודדויות מול חרדות, וגם מול הצלחה. בליווי קטעי נגינה ושירה.
בגלל המלחמה ההיא מרצה: שרון מולדאבי
"אי אפשר לכתוב שירה אחרי אושוויץ" היא אמרה נודעת שהגיונה ברור. ובכל זאת, אמנים רבים, בני עמנו ואחרים, יצרו עבודות מופת על ובעקבות השואה. גם במוזיקה הפופולרית נכתבו שירים רבים, של יהודים ואחרים, על מלחמת העולם השנייה ועל השואה והשלכותיהן. שרון מולדאבי, מוזיקאי ובן הדור השני, מסביר ומדגים דרך שירי יהודה פוליקר, שלמה ארצי, בוב דילן, לאונרד כהן ועוד, כיצד המוזיקה הקלה טיפלה, ברגישות ובמורכבות ולפעמים באופן מצמרר, בנושאים כה עמוקים וטעונים.
שכול וזיכרון מרצה: דויד פרץ
שירי הזיכרון הם אחת התופעות הכי ייחודיות בתרבות הישראלית ובמדינה בכלל. המוזיקאי וחוקר התרבות דויד פרץ מסביר ומדגים דרך שירים כמו "שנינו מאותו הכפר", "לבכות לך", "הרעות" ו"אליפלט" כיצד מוצג השכול בשירים ישראלים וכיצד זוכרים הנשארים את ההולכים. מדוע אביב גפן רוצה להחזיר געגוע, וכיצד מתלקח שיר שמח בעקבות פיגוע.