כל השומע יצחק מרצה: יורם טהרלב
בעקבות ספרו של טהרלב 'שמחת תורה' – עולה מופע עם דרשות מלאות הומור וחוכמה על פרשות השבוע. קטעי הומור, בדיחות יהודיות חסידיות וחדשות, דרשות מלאות צחוק טוב, פרשנויות מלומדות והיתוליות והרבה חוכמה יהודית אשר נאספה במשך דורות. למעוניינים, ניתנת האפשרות למפעילי שירה בציבור או להקת זמר או מקומיים עם שירים של טהרלב שישולבו בהופעה.
סשה ארגוב מרצה: אליוט
כשהייתי בת חמש, אמי לקחה אותי לראות את 'שלמה המלך ושלמי הסנדלר', והתאהבתי בסשה ארגוב. לתקליט של המחזמר האזנתי כל יום, כל היום, עד היום. מ'שיר הרעות' ועד 'שיר השכונה', ארגוב תמיד הפתיע, תמיד כתב מנגינה יפהפייה, ותמיד גרם לנו לדמוע ולצחוק. הוא ידע לכתוב מנגינות עצובות ועדינות כמו 'אליפלט', ופזמונים עליזים כ'אדוני השופט' באותה השלמות. לטעמי הוא המלחין הכי חשוב שצמח כאן, ואני עומדת בסוף שורה ארוכה של מעריצים, מאלתרמן ועד מתי
אבידניום - מופע משירי דוד אבידן מרצה: ניסים קלדרון
אבידן, מגדולי מחדשי השפה העברית ואחד מהנציגים הבולטים של שירת "דור המדינה" לצד יהודה עמיחי ונתן זך. מופע ראשון מסוגו על אבידן, בו משולבים שיריו המולחנים לצד סיפורים, אנקדוטות ופירושים צבעוניים ומאירי עיניים על חייו וכתביו. מנחה: פרופ' נסים קלדרון שר ומנגן: איתמר רוטשילד (מוסיקאי ישראלי צעיר. פרסם שני אלבומים שזכו לשבחים. כתב גם לאחרים, ביניהם יהודית רביץ, ומוסיקה לסרטים).
יוסי אלפי מספר מרצה: יוסי אלפי
מיטב הסיפורים המצויים בשק הסיפורים של יוסי, מסיפורים אישיים ועד לסיפורי עם: סיפורי ארץ ישראל | סיפורי עליה וזהות | סיפורי חוכמת המזרח | סיפורי תיאטרון | סיפורי בדואים ומדבר | סיפורים יהודיים | סיפורים בחרוזים ועוד. כל המופעים משולבים בקריאת שירים מספריו של יוסי אלפי. כל סיפור מחביא אנקדוטה, מוסר השכל, משל ואולי צוהר לדרך חשיבה/חיים חדשה. כל מאזין ומאזינה מוצאים עצמם לפחות בסיפור אחד... אלפי מצחיק, סוחף ומתרגש עם הקהל, בחוויה שלא תישכח.
כיתת אמן מרצה: נורית גלרון
נורית גלרון, אחת הזמרות הגדולות בישראל, בעלת איכויות קוליות וירטואוזיות, הנוגעת בפופ, שירי ארץ ישראל, רוק, קלאסי וג'אז כאחד.זהו מפגש אינטימי וייחודי בו נורית והמנחה עומר בן רובי מגלים את עולמה של גלרון באמצעות סיפורים אישיים מרגשים, שיחה עם הקהל וביצועים מיוחדים למיטב מלהיטיה.
טובים השניים מרצה: אורי לשמן
"העולם העסקי והעולם האמנותי בנויים על שותפויות. יצירת שיר דורשת שותפות בין משורר למלחין". בדרך לתובנות היצירתיות והעסקיות על טיבם של שיתופי פעולה, ד"ר אורי לשמן לוקח אותנו למסע מענג בקלאסיקות הגדולות של הזמר העברי, עם שירים של נתן אלתרמן וסשה ארגוב, יוני רכטר ואריאל זילבר ואחרים. ההרצאה מלווה בקטעי שירה של אישתו של לשמן, הזמרת מאי ישראלי לשמן.
שושנת פלאים - טשרניחובסקי מרצה: מיקה קרני
מופע מחווה לשאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים העבריים. במופע משולבים קטעי קריאה ומשחק מתוך כתביו ועובדות מרתקות על חייו, לצד שיריו הידועים: אומרים ישנה ארץ, שחקי שחקי, הוי ארצי מולדתי, שושנת פלאים ועוד. טעימה עכשווית משובחת מרוח התקופה ההיא. בהשתתפות: מיקה קרני - שירה, קריאה וכינור, חני דינור - שירה וקריאה, אורי בנאי - שירה ומשחק , רמי הראל - פסנתר והפקה מוסיקלית.
מפגש עם קובי אוז מרצה: עומר בן רובי
מפגש מרתק לשיחה, וכולל שירים שיבוצעו באירוע, שיעסוק בחזרה למקורות, בתרבות היהודית וביצירתו של קובי אוז. קובי אוז, מהמהפכנים הגדולים של המוזיקה הישראלית. מהאחראים הבולטים למהפכת הפופ הצפון-אפריקני של שנות ה-80 וה-90 ("שפתיים","טיפקס") ובעל תרומה מכרעת להחדרתו של הצליל המזרחי למוזיקת הרוק והפופ הישראלי. בשנים האחרונות קובי שותף בכיר למהפכה נוספת: זו שחוזרת אל ארון השירים היהודי ושואבת ממנו השראה ליצירה מוזיקלית מקורית ופופולארית.
אני ואתה –  סיפור חייו ושיריו הגדולים של אריק איינשטיין מרצה: יורם רותם
אריק איינשטיין, הזמר שסימל את קולה של ארץ ישראל ושילב בין עבר להווה, בין שירי משוררים לגדולי המלחינים והיוצרים שלנו. שיריו הם פס-קול הארץ שלנו, הישנה והחדשה.
בהרצאה ישולבו כמה משיריו הגדולים של אריק איינשטיין וביניהם:
'אני ואתה', 'אמא אדמה', 'למה לי לקחת ללב', 'לא פעם בקיץ', 'הבלדה על יואל מוישה סלומון', 'רותי', 'שיר של אחרי המלחמה' ועוד.
.
עצמאי בשטח – מאיר אריאל מרצה: יואב קוטנר
מאיר אריאל, מגדולי הכותבים בזמר העברי, הלך לעולמו בשנת 1999 והוא בן 56. מאז שנות הששים הוא כתב, הלחין ושר עשרות שירים שהפכו לקלסיקה. הוא גם כתב שירים, לבדו ועם שלום חנוך, לזמרים ולהקות רבים. מאיר כבר איננו, אבל היצירה שלו חיה, ומאז מותו - הולכת וכובשת עוד ועוד מאזינים. יואב קוטנר מציג את האיש המיוחד והכל כך "עצמאי בשטח" הזה בשירים, קליפים נדירים, קטעי הופעות וסיפורים אישיים מאחורי הקלעים.
קום והתעלף בארץ - סטנדאפ חכם מרצה: יורם טהרלב
בערב תוסס, מלא הומור וצבע, טהרלב מגיש סטנדאפ יהודי-ישראלי אמיתי, מפתיע ומקורי, מצחיק עד דמעות, אך גם מרגש וחם. תעודת זהות של הישראלי בן ימינו, הפוסע בצעד מהסס אל תוך המילניום החדש. בחן ובקריצה האופייניים לו, טהרלב בונה גשר צר מאוד של הומור מעל המחלוקות היומיומיות של חיינו במדינת ישראל. את יורם מלווה הקלידים המוזיקאי עופר כץ. יחד הם מלהיבים את הקהל, סוחפים אותו לקחת חלק בשירים, ומשאירים טעם של עוד
אריק איינשטיין משנה את העולם מרצה: יואב קוטנר
סיפורו האישי של אריק איינשטיין הוא סיפורה של המוזיקה הישראלית – מהלהקה הצבאית, דרך "שלישיית גשר הירקון", "החלונות הגבוהים" ועד עשרות אלבומי המופת. מהפכת הרוק והחזרה לשירי ארץ ישראל הישנה והטובה, שירי המשוררים ושירי הילדים... איינשטיין השפיע על המוזיקה הישראלית שוב ושוב בזכות המפגשים המוזיקליים המגוונים שלו, עם שמוליק קראוס, עם שלום חנוך, מיקי גבריאלוב, שם טוב לוי, יוני רכטר, יצחק קלפטר ועוד. בערב הקרנת חומרים נדירים, והמון מוזיקה וצחוק.
נעמי שמר - אלף שירים ושיר מרצה: יורם רותם
מ’‘העיר באפור’‘ ו’‘חורשת האקליפטוס’‘, דרך ‘‘שיר השוק’‘ ו’‘יש לי חג’‘ ועד ל’‘הכל פתוח’‘ ו’‘הו, רב חובל’‘. על הפזמונאית והמלחינה, שנולדה וגדלה בכינרת, גרה בתל-אביב וצבעה את ירושלים בזהב. על תחנות חייה השלובות בתולדות הארץ שלנו ועל שיריה כראי התקופה.
חיים חפר - הכל זהב מרצה: יורם רותם
על ‘‘הן אפשר’‘, ‘‘הפרוטה והירח’‘, השמלה הסגולה’‘, ‘‘הוא לא ידע את שמה’‘, ‘‘הסלע האדום’‘ - על האיש שעשה לכל הפזמונאים בארץ בית ספר. על חייו, ועל השירים שכתב לצ'יזבטרון, הלהקות הצבאיות, רביעיית מועדון התיאטרון, בצל ירוק, שלישיית גשר הירקון, התרנגולים ולרבים אחרים, שהפכו אבני דרך בזמר העברי
הלהקות הצבאיות - שירים בקנה מרצה: יורם רותם
מימי ‘‘הורה האחזות’‘ ו’‘תותחים במקום גרביים’‘ ועד ל’‘פרחים בקנה’‘ ו’‘שיר לשלום’‘. על הלהקות הצבאיות שעיצבו את הפסקול הישראלי - משנות ה- 50 עם האקורדיון ועד לשנות ה- 70 והגיטרה החשמלית. הסיפורים על הלהיטים הגדולים של הצ'יזבטרון, להקת הנח’‘ל, פיקוד מרכז, צפון, דרום, שריון, חיל האוויר וחיל הים.
משה וילנסקי - כלניות וזמר מרצה: יורם רותם
'כלניות', 'היו זמנים', 'לאור הזיכרונות', 'חסקה' ועוד. על המלחין שעלה לארץ מפולין, כתב בכל סגנון אפשרי, ויצר כאן זמר ישראלי מקורי, ששילב באופן מופלא בין מזרח ומערב. ערב עם שיריו שבוצעו על ידי מיטב האמנים בארץ: שושנה דמארי, יהורם גאון, חווה אלברשטיין ואחרים.
פסטיבלי הזמר - יעלה ויבוא מרצה: יורם רותם
‘‘ערב בא’‘, ‘‘סליחות’‘, ‘‘על כפיו יביא’‘, ‘‘פראג’‘, ‘‘אהבתיה’‘ - פסטיבלי הזמר הצמיחו להיטים רבים בשנות ה-60 וה-70, והיוו בזמנו את הבמה המכובדת ביותר לחשיפת שירים חדשים, שבוצעו הן על ידי זמרים ידועים והן על ידי אמנים צעירים, שקיבלו במסגרת זו חשיפה ראשונה וביניהם יהודית רביץ, שלמה ארצי, גידי גוב, יזהר כהן, מתי כספי ועוד.
סשה ארגוב - וידוי מרצה: יורם רותם
‘‘ערב במסחה’‘, ‘‘אדוני השופט’‘, ‘‘אליפלט’‘, ‘‘פנס בודד’‘, ‘‘וידוי’‘ ורבים אחרים - המלחין סשה ארגוב, קיסר ההרמוניה, שעלה מרוסיה והיה בין מעצבי הצליל הישראלי, עם שירים נפלאים שהלחין לצ'יזבטרון, ללהקות הצבאיות, בצל ירוק, התרנגולים, מתי כספי ולרבים אחרים.
נתן אלתרמן - עוד חוזר הניגון מרצה: יורם רותם
‘‘לילה לילה’‘, ‘‘גדליה רבע איש’‘, ‘‘שיר משמר’‘, ‘‘פגישה לאין קץ’‘, ‘‘ליל חניה’‘. על המשורר נתן אלתרמן ומיטב שירי הזמר שלו, שנכתבו בעיקר לבימה הקלה וליוו את הארץ משנות ה-30 ועד סוף שנות ה-60. שיריו הולחנו על ידי מיטב המלחינים בארץ וביניהם מרדכי זעירא, משה וילנסקי, סשה ארגוב, נעמי שמר ויאיר רוזנבלום.
אגדת דשא מרצה: יורם רותם
על השירים והיוצרים הגדולים מהתנועה הקיבוצית וביניהם: נעמי שמר, רחל, נתן יונתן, נחום היימן, יורם טהרלב, מתיכספי, מאיר אריאל, שלום חנוך, דוד זהבי, יהודה שרת, רחל שפירא ושירים כמו "ואולי", "חורשת האקליפטוס", "חופים", "ארבע אחרי הצהריים", "כמו צמח בר", "ביתי אל מול גולן", "ניגונים" ורבים אחרים.
יאיר רוזנבלום - תמיד עולה המנגינה מרצה: יורם רותם
על המלחין ולהיטיו הגדולים, שנכתבו בעיקר ללהקות הצבאיות בתקופת הזוהר שלהן ולמיטב הרכבי הבידור בארץ. רוזנבלום טיפח את מיטב הזמרים שלנו מראשית דרכם עלי בימות ורבים מהם חייבים לו את להיטם הראשון וביניהם רבקה זוהר (‘‘מה אברך’‘), שלמה ארצי (‘‘שוטי, שוטי ספינתי’‘), דורית ראובני (‘‘מסביב למדורה’‘), נתנאלה (‘‘היה לי חבר היה לי אח’‘) ומירי אלוני (‘‘שיר לשלום’‘).
שושנה דמארי-אור - צריך לצלצל פעמיים מרצה: יורם רותם
‘‘כלניות’‘, ‘‘מרים בת ניסים’‘, ‘‘הביתה’‘, ‘‘צריך לצלצל פעמיים’‘ ו’‘שובי בת ירושלים’‘. על מלכת הזמר העברי, שקולה המופלא, הופעתה המרשימה ושיריה הנצחיים ביטאו את ההוויה הישראלית מימי המדינה שבדרך ועד לסוף שנות ה-80.
יפה ירקוני - אל נא תאמר לי שלום מרצה: יורם רותם
‘‘אנו ניפגש’‘, ‘‘חביבי’‘, ‘‘כשהיינו ילדים’‘, ‘‘באב אל וואד’‘, ‘‘אחותי הקטנה’‘ ורבים אחרים... על הזמרת שהקליטה יותר אלבומים מכל זמר אחר בארץ, והעשירה את הזמר העברי בשירי תקווה וזיכרון, שירי אהבה, שירים סלוניים, שירי ילדים ושירים על נופי הארץ.
המון דברים יפים ראו עיניי מרצה: דויד פרץ
מסע אל הנוסטלגיה הישראלית והאופן בו היא משפיעה עלינו. דרך קלאסיקות כמו בהיאחזות הנחל בסיני, ימי בנימינה, שיעור מולדת, אני וסימון ומואיז הקטן ואחרים, נגלה מדוע התלהבה נעמי שמר מהאחזות הנח"ל בסיני ומה זה אומר על בני דורה, האם אריק איינשטיין ידע לשיר בציניות, ומדוע סימון ומואיז הקטן הם ילדים חריגים במוזיקה הישראלית?
אמא רוסיה - לבלבו אגס וגם תפוח מרצה: יורם רותם
על השירים הרוסיים ש’‘עשו עלייה’‘ לארץ והפכו לחלק בלתי נפרד מהזמר העברי מימי העליות הראשונות ועד לשנות ה- 80 וביניהם ‘‘רותי’‘, ‘‘בדומיה’‘, ‘‘העגורים’‘, ‘‘ליושינקה’‘, ‘‘אל הדרך’‘ ו’‘היו ימים חבר’‘.
שכול וזיכרון מרצה: דויד פרץ
שירי הזיכרון הם אחת התופעות הכי ייחודיות בתרבות הישראלית ובמדינה בכלל. המוזיקאי וחוקר התרבות דויד פרץ מסביר ומדגים דרך שירים כמו "שנינו מאותו הכפר", "לבכות לך", "הרעות" ו"אליפלט" כיצד מוצג השכול בשירים ישראלים וכיצד זוכרים הנשארים את ההולכים. מדוע אביב גפן רוצה להחזיר געגוע, וכיצד מתלקח שיר שמח בעקבות פיגוע.
כאב שתי המולדות מרצה: דויד פרץ
"משירי ארץ אהבתי", "אין לי ארץ אחרת", "סתיו יהודי"...כיצד ראו, יצרו והנציחו כותבי הפזמונים העבריים את החוויה הישראלית שהמשוררים לא הצליחו לראות. המוזיקאי וחוקר התרבות דויד פרץ שואל , ועונה, האם יש סתיו בישראל? ומהו סתיו יהודי בארץ אבותיי? למה רחל שפירא חושבת שהסתיו הישראלי חמים ואין בו שלכת, ולמה המילקי לא קושר את אהוד מנור או עלי מוהר לישראל?